HIMAVANTI

Forum Rozwoju Duchowego: Ezoteryka, Joga, Tantra, Magia, Kundalini, Uzdrawianie, Bóg i Bogini, Mistyka, Intuicja, Jarstwo, Oświecenie, HIMAVANTI OM

Ogłoszenie


1. Listy dla Śri Guru, prośby o błogosławieństwa i uzdrowienie, relacje z działalności: Śri Mohandźi R.Z.Matuszewski., P.O. Box 247, 44-100 Gliwice 1, PL,
2. Grupy Medytacyjne: Laya Yoga & Tantra, Nauka o Czakramach - Uzdrawianie - Wielka Brytania: tel. +44 786 225 9946 (Andrew, jęz. angielski i polski)
3. Uzdrawianie, Egzorcyzmy; Ośrodek Bogini - Studzianki k/Łodzi - Mirosława Tomaszewska tel. 44-615 4984 lub +48 602-397 477 e-mail: kontakt@zlotamira.com
4. Problem z założeniem konta lub logowaniem - napisz do webmastera Portalu Himavanti: bractwo.himawanti@gmail.com

#1 2019-02-05 12:02:25

Dakszan

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2007-07-16
Posty: 46
Punktów :   

Czym jest szczęście?

(wolne tłumaczenie z nauk Bhagavan Śri Ramana Maharshi)

"Szczęście jest samą naturą Jaźni; szczęście i Jaźń nie różnią się. Nie ma szczęścia w żadnym światowym obiekcie. Przez naszą ignorancję wyobrażamy sobie, że czerpiemy radość z obiektów. Kiedy umysł wychodzi na zewnątrz (na zewnątrz Jaźni), doświadcza nieszczęścia. W rzeczywistości kiedy jego pragnienia są spełnione, wraca na swoje miejsce i cieszy się szczęściem, które jest Jaźnią. Podobnie w stanach snu, samadhi, (omdlenia?) i kiedy osiąga pożądany obiekt lub kiedy nielubiany obiekt jest usunięty, umysł zwraca się do wewnątrz i cieszy się czystą Jaźnią-Szczęśliwością. W ten sposób umysł porusza się bez odpoczynku na przemian wychodząc z Jaźni i powracając do niej. Pod drzewem cień jest przyjemny; na otwartym słońcu jest upalnie. Osoba która przebywała na otwartym słońcu czuje chłód kiedy znajdzie się w cieniu drzewa. Ktoś, kto ciągle wychodzi z cienia na słońce a potem wraca do cienia jest głupcem. Mądry człowiek pozostaje na stałe w cieniu (cieniu drzewa). Podobnie, umysł kogoś kto zna prawdę nie pozostawia Brahmana. Umysł nieświadomy (umysł ignoranta) wręcz przeciwnie, obraca się w świecie, czuje się nieszczęśliwy i na krótką chwilę powrca do Brahmana żeby doświadczyć szczęścia. W rzeczywistości to co nazywa się światem jest tylko myślą. Kiedy świat znika, na przykład gdy nie ma myśli, umysł doświadcza szczęścia; a kiedy świat się pojawia, umysł przechodzi przez nieszczęścia."

(tłumaczenie nie jest jeszcze doskonałe, tak sobie tłumaczę na razie na własny użytek bo mi się tekst spodobał, ale może ktoś skorzysta, albo lepiej przetłumaczy, dlatego zamieszczam w razie czego oryginalny tekst in English pod spodem)

---

What is happiness?

Happiness is the very nature of the Self; happiness and the Self are not different. There is no happiness in any object of the world. We imagine through our ignorance that we derive happiness from objects. When the mind goes out, it experiences misery. In truth, when its desires are fulfilled, it returns to its own place and anjoys the happiness that is the Self. Similarly, in the states of sleep, samadhi and fainting, and when the object desired is obtained or the object disliked is removed, the mind becomes inward-turned, and enjoys pure Self-Happiness. Thus the mind moves without rest alternately going out of the Self and returning to it. Under the tree the shade is pleasant; out in the open the heat is scorching. A person who has been going about in the sun feels cool when he reaches the shade. Someone who keeps on going from the shade into the sun and then back into the shade is a fool. A wise man stays permenently in the shade. Similarly, the mind of the one who knows the truth does not leave Brahman. The mind of the ignorant, on the contrary, revolves in the world, feeling miserable, and for a little time returns to Brahman to experience happiness. In fact, what is called the world is only thought. When the world disappears, i.e., when there is no thought, the mind experiences happiness; and when the world appears, it goes through misery.

Source:
"Who Am I". The Teachings of Bhagavan Sri Ramana Maharshi

Offline

 

#2 2019-02-11 21:04:00

Awatara-Saibaba

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2011-04-27
Posty: 64
Punktów :   

Re: Czym jest szczęście?

Szczęście to pojęcie względne, bo trudno ludziom znaleźć tę samą miarę uszczęśliwienia i ten sam rodzaj uszczęśliwiacza. Ramana Maharishi uszczęśliwiał się medytacją. Jak znam trochę medytujących, to raczej ich nogi i tyłek od siedzenia bolą, niż przeżywają Szczęście, ale to początkujący. Joga zakłada, że jak ktoś medytuje, dhjanę praktykuje, to przeżywa stan szczęśliwości. Jeśli tak jest, to nie wielu w Polsce medytuje. A może ludziom brakuje dobrego Nauczyciela medytacji, takiego jak Śri Guru Mohandźi lub Sathya Sai Baba?

Offline

 

#3 2019-02-12 13:34:25

Maxmedia

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2013-03-20
Posty: 33
Punktów :   -1 
WWW

Re: Czym jest szczęście?

Szczęście o jakim pisze się w naukach jogi to Ananda (Aananda).

Ananda (Ānanda) – pojęcie należące do filozofii hinduistycznej oraz jogi i tantry. Oznacza stan rozkoszy, szczęścia i błogości niezależnych od czynników i wpływów zewnętrznych. Szczęście samoistne z głębi duszy (boskiej jaźni, Atmana) i z mocy obcowania z Bóstwem (Dewą). W kulturze indyjskiej popularne imię lub człon imienia, szczególnie u joginów pustelników, eremitów, sanjasinów. Wedle nauk księgi Jogasutry trzecia z czterech zasadniczych oznak najniższego rodzaju Samourzeczywistnienia (Samprajńata) na ścieżce duchowej. Stała aktywność błogosławienia innych przez zaawansowanych uczniów Guru w aśramie uznawana jest za kluczową oznakę osiągnięcia anandam.

Śiwaizm wyróżnia siedem poziomów doświadczenia anandy na coraz wyższych stopniach realizacji duchowej i oświecenia, jednak stan podstawowy, nidźa-ānanda – niezależność błogości od czynników zewnętrznych musi być trwały. Osoba, która osiąga anandam, staje się wolna od pożądania środków dających chwilową rozkosz czy przyjemność, nie popada w nałogi ani psychodeliczne relacje międzyludzkie, nie potrzebuje narkotyków ani używek. Stosunek do zewnętrznych środków zadowalania i chwilowej przyjemności włącznie z seksem dobrze oddają słowa: "może ale nie musi".

Prosta deprywacja (odstawienie) emocjonalnie ulubionych potraw, czy badanie sposobu znoszenia dłuższego postu, reakcje na nagłe i niezasłużone reprymendy od mistrza, czy wysłanie ucznia do zajęć jakich nie cierpiał w życiu pokazuje szybko, czy stan anandam został osiągnięty, czy też błogość jest udawana albo wytworzona przez chwilowo miły nastrój.

Offline

 

#4 2019-05-17 18:45:43

Kadim

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-07
Posty: 98
Punktów :   

Re: Czym jest szczęście?

Ktoś mądry kiedyś powiedział: "nie ma drogi do szczęścia - to szczęście jest drogą". Idź więc drogą szczęścia, radości, spokoju, zamiłowania, harmonii. Czym emanujesz - to dostaniesz. Co wysyłasz to do Ciebie wróci. Co dajesz - to od życia dostajesz. Nastrój się na piękno, którego pragniesz, a piękno to pojawi się w Twoim życiu. Nie ma ślepego losu. Jest rzeczywistość tworzona przez nas wszystkich - każdego dnia, każdej chwili. Każda chwila jest ważna, bo w każdej chwili możesz wiele zmienić. Każdą chwilę możesz wzbogacić, uszlachetnić i uczynić szczęśliwą.
Jeśli zmieniasz siebie, to automatycznie zmieniasz swoje otoczenie, które reaguje na Twoją zmianę. Poza tym jeśli zmieniasz swoje emocje na bardziej pozytywne, to sam czujesz się z nimi lepiej. Zatem centrum szczęśliwości - to Ty !

Offline

 

#5 2019-05-29 18:38:42

Kadim

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-07
Posty: 98
Punktów :   

Re: Czym jest szczęście?

We wszystkich okolicznościach życia staraj się zachować spokój. Jeśli jednak sytuacja jest aż tak ciężka, że wydaje Ci się, że jej nie udźwigniesz, postaraj się ją przede wszystkim zrozumieć. Często bowiem brak zrozumienia powoduje, że widzimy tylko ciemną stronę medalu. Zatem zawsze dostrzegaj tę drugą - jasną stronę medalu i okaż jak najwięcej zrozumienia. To z kolei wpłynie na jakość Twojej relacji i stan poczucia szczęścia.
Bądź dobry dla siebie i bądź wyrozumiały dla innych. Życie działa jak bumerang, - co mu wyślesz, to Ci zwróci, i to w dodatku pomnożone ! Bądź miły dla żony, matki, teściowej, szefa, podwładnego etc., a zobaczysz, co się stanie.
Kiedy Ty okazujesz zadowolenie, harmonię i radość, wtedy całe Twoje otoczenie zaczyna na ten Twój stan reagować i dostosowywać się do niego.

Offline

 

#6 2019-07-02 21:55:12

Biały Słoń

NOWICJUSZ

Zarejestrowany: 2019-05-05
Posty: 5
Punktów :   

Re: Czym jest szczęście?

Szczęście, które tak usilnie staramy  się trzymać na   jednym poziomie  zadowoleniu z życia ,podobno w 50 %zależy od naszej genetyki, w 10%od sytuacji zewnętrznej (czyli twój wymarzony zawód,życzliwi ludzie wokół ciebie, stan majątkowy itp), a 40%wpływu jest zależne od ciebie. To element Twojego wyboru, jak się zachowujesz, co myślisz ,co robisz - to wszystko wraca do ciebie.
Zatrzymaj się na chwilę, odetchnij, spójrz na piękno natury, delektuj się swoim życiem.Miej przed oczami obraz swoich marzeń, bez względu na to co się dzieje.

Offline

 

#7 2020-01-09 22:22:25

Kadim

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-07
Posty: 98
Punktów :   

Re: Czym jest szczęście?

" Inspiracja "  (przypowieść buddyjska) :
- Dlaczego wszyscy tutaj są tak szczęśliwi, a ja nie ? 
     - pyta uczeń Mistrza.
- Dlatego, że nauczyli się widzieć dobro i piękno wszędzie
     - odpowiada Mistrz.
- Dlaczego więc ja nie widzę wszędzie dobra i piękna ?
- Dlatego, że nie możesz widzieć na zewnątrz siebie tego, czego nie widzisz w sobie.

Offline

 

Om Om Om! Om Namah Śivaya! Mahadevaya! Mahakalaya! Om Namah Himavantyai Namah! MahaTripuraSundaryai! Om Śri Gurave Namah! Om Śri Lalitamohane Namah! Om Om Om!


pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

Firefox New

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.himavanti.pun.pl Jurata ośrodki wypoczynkowe wesela na Mazurach