HIMAVANTI

Forum Rozwoju Duchowego: Ezoteryka, Joga, Tantra, Magia, Kundalini, Uzdrawianie, Bóg i Bogini, Mistyka, Intuicja, Jarstwo, Oświecenie, HIMAVANTI OM

Ogłoszenie


1. Listy dla Śri Guru, prośby o błogosławieństwa i uzdrowienie, relacje z działalności: Śri Mohandźi R.Z.Matuszewski., P.O. Box 247, 44-100 Gliwice 1, PL,
2. Grupy Medytacyjne: Laya Yoga & Tantra, Nauka o Czakramach - Uzdrawianie - Wielka Brytania: tel. +44 786 225 9946 (Andrew, jęz. angielski i polski)
3. Uzdrawianie, Egzorcyzmy; Ośrodek Bogini - Studzianki k/Łodzi - Mirosława Tomaszewska tel. 44-615 4984 lub +48 602-397 477 e-mail: kontakt@zlotamira.com
4. Problem z założeniem konta lub logowaniem - napisz do webmastera Portalu Himavanti: bractwo.himawanti@gmail.com

#1 2019-04-02 21:35:40

Kadim

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-07
Posty: 92
Punktów :   

Dzień Drzewa

...      Dzień Drzewa     ...
Dzień drzewa wymyślił w 1872 r. sekretarz rolnictwa USA i miłośnik przyrody Julius Sterling Morton, kierując się powiedzeniem, że „inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”. Idea ta spotkała się szerokim odzewem. Tylko w 1872 roku na apel Mortona posadzono w USA ponad milion drzew. Od tamtej pory, co roku, w drugą niedzielę kwietnia świętowany jest Arbor Day.  Do Europy idea trafiła w 1951 roku. Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.  Do Europy idea Mortona trafiła w 1951 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa  postanowiła, że we wszystkich krajach członkowskich obchodzony będzie każdego roku Światowy Dzień Drzewa.  W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od około 2002 r. w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa.
W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Warto już na wiosnę posadzić w Polsce nowe drzewo zaś na jesień kolejne w swojej okolicy.  Na całym świecie rośnie obecnie około 3 bilionów 40 miliardów drzew.

W takim oto wierszu Włodzimierz Ścisłowski opisuje piękno drzew:
”Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!
Wiatr wam ballady swoje śpiewa
i rozczesuje wasze liście
co w oczach mienią się srebrzyście.
Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!
Wiosenna poi was ulewa,
A potem grzeje ciepłe słońce
I słychać znów słowików koncert.
Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!
Już was niejeden wiersz opiewał
Pod lipą siedział Kochanowski
I w poszum liści zmieniał głoski
Dzień dobry, drzewa, polskie drzewa!
Wiosna was szczodrze przyodziewa
I trwajcie tak na naszej ziemi
Na przemian w bieli i zieleni!”

Offline

 

#2 2019-04-26 00:51:41

 Savitar

PIELGRZYM

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2016-10-14
Posty: 35
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

W Polsce to chyba dzień szyszki ludzie wolą....

Offline

 

#3 2019-04-26 22:05:40

Rudrani

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-05
Posty: 52
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

Piekny ten wiersz Ścislowskiego o polskich drzewach...
I fajne sa takie akcje związane z sadzeniem drzew. Niektóre szkoły, a także firmy przyłączaja sie do Dnia Drzewa. Wiem, ze w ramach działań z odpowiedzialności społecznej sa firmy, które zakupuja sadzonki drzew i pracownicy mogą zabrać i posadzić nowe drzewka u siebie w ogródku lub w okolicy.

Offline

 

#4 2019-04-28 19:34:08

Devi

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-09
Posty: 36
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

Uwielbiam drzewa, mam ich kilka w ogrodzie i zawsze na wiosnę czekam, aż rozkwitną pięknymi kolorami zielonych listków. Mam zamiar zasadzić kolejne drzewko. Praca w ogrodzie mnie regeneruje i dodaje nowych sił. Przebywanie wśród roślinek daje radość dla ducha. Wspaniałe są takie działania z myślą o posadzeniu jak najwięcej drzew w kraju,
w okolicy, tam gdzie mieszkamy. Popieram takie działania, które chronią roślinność oraz cieszy mnie gdy widzę każde nowo posadzone drzewo.

Offline

 

#5 2019-04-28 23:08:35

Rudrani

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-05
Posty: 52
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

Z wiosennych kolorów drzew najbardziej lubię taką jasniutka zieleń, jaką mają liście brzozy :-) Pieknie to wygląda, szczególnie jak są w grupie. Na jesieni dosadzilam nową brzózke w ogródku.

Offline

 

#6 2019-04-30 01:36:43

ŚriDevi

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2008-07-24
Posty: 34
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

Drzewa dają schronienie, pokarm, surowiec do wytworzenia wielu wyrobów, produkują tlen, tworzą warunki, których potrzebujemy do życia. Wiele z nich ma właściwości lecznicze. Niektórzy twierdzą, że obdarzone są polem energetycznym, które może oddziaływać na samopoczucie człowieka. Chyba coś w tym jest skoro tak lubimy wyprawy do lasu...

Brzoza

To najmniej wymagające z polskich drzew. Jej charakterystyczną cechą jest biała, łuszcząca się kora z poprzecznymi ciemnymi paskami. Okłady ze świeżych liści łagodzą dolegliwości przy oparzeniach i otarciach skóry.

Buk

Łatwo go rozpoznać po szarym, gładkim, nieco lśniącym pniu. Młode listki pokryte są na brzegach drobnymi włoskami. Na jesieni pięknie się przebarwiają. Lasy bukowe często są pełne grzybów. Buk wydaje orzeszki, które po uprażeniu są bardzo smaczne i można je jeść.

Jarzębina

To popularna nazwa jarząbu. Najłatwiej rozpoznać go po czerwonych owocach, które dojrzewają pod koniec lata. Mają właściwości lecznicze i odżywcze. Są ulubionym przysmakiem ptaków.
Przemrożone owoce nadają się na konfiturę. Z suszonych można parzyć witaminową herbatkę.

Kasztanowiec

Jest jednym z lepiej rozpoznawalnych drzew. Ma charakterystyczne pięciopalczaste liście i brązowe owoce. Dzieci zbierają je, by robić ludziki, maturzyści przystępują do egzaminu, gdy zakwita. Kasztanowiec ma właściwości lecznicze.  Wyrasta nawet na wysokość 40 m. Kasztany obrane ze skórki, wysuszone i zmielone na mączkę mogą zastąpić mydło.

Lipa

Często sadzi się ją wzdłuż dróg i alei. Łatwo rozpoznać ją po sercowatych liściach pokrytych delikatnym meszkiem i upojnie pachnących kwiatach, które zaczynają rozkwitać w czerwcu.  Może żyć nawet 1000 lat
Kąpiele z odwarów lub naparów z kwiatów albo liści działają uspokajająco i orzeźwiająco.


ŚriDevi

Offline

 

#7 2019-05-08 21:29:51

 Braahmi

BUDZICIEL

Skąd: Pruszcz Gdański
Zarejestrowany: 2019-04-26
Posty: 169
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

Jak dobrze, że są drzewa. Bez nich życie nie mogłoby istnieć. Dzięki nim mamy czym oddychać. Pod nimi możemy się chronić. Z nich budujemy często nasze domy i ozdabiamy drewnem z nich pozyskanym. Są tak bezcenne a za razem tak niedoceniane.

Offline

 

#8 2019-05-09 09:35:56

surya

BUDZICIEL

Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 127
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

Podoba mi sie idea obchodzenia dnia drzewa. Bardzo lubię drzewa i przebywać w ich otoczeniu. Jednym z moich ulubionych drzew jest brzoza. Uwielbiam spacery po lesie, dodają energii, oczyszczają, uzdrawiają. Mają wiele właściwości leczniczych dla ludzi, nie tylko produkcja tlenu.
Polecam lekturę "Sekretne życie drzew" Petera Wohlleben, leśnika z powołaniem. Odkrywa tajemnice drzew, jak ze sobą współpracują. Bardzo ciekawa lektura, zmienjąca spojrzenie na drzewa. A tu można odsłuchać  https://www.youtube.com/watch?v=fSDvVeWfWgQ
Podobają mi się akcje sadzenia drzew organizowane przez leśnictwa. Sama brałam kiedyś udział i wraz z kolegą posadziliśmy z 50 młodych sadzonek buków. Przy okazji wiele można było się dowiedzieć o drzewach, lesie.

Ostatnio edytowany przez surya (2019-05-09 09:57:23)

Offline

 

#9 2019-10-09 23:28:47

Kadim

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-07
Posty: 92
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

Włodarze niektórych miast w Polsce zamiast dosadzać drzewa to ścinają już te, które są ozdobą i dają życie okolicy, nie licząc się z konsekwencjami swoich poczynań. Tymczasem sieć sklepów ALDI w Polsce została Partnerem Strategicznym Święta Drzewa - jednej z najbardziej znanych ekologicznych inicjatyw Klubu Gaja, w ramach której do tej pory posadzono już blisko 900 tysięcy drzew. ALDI dla dobra klimatu troszczy się o środowisko oraz dba o to, aby pozostawić pozytywny ślad w otoczeniu społecznym, ekologicznym i ekonomicznym. W ramach Święta Drzewa ALDI posadzi aż 2800 drzew w Polsce !  W 2019 r. edycja Święta Drzewa odbywa się pod hasłem "Drzewa dla klimatu", a jej celem jest złagodzenie skutków zmian klimatycznych i przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej. Samorządy gmin i miast powinny brać przykład z takich działań, które ochraniają i wzbogacają naszą przyrodę.

Offline

 

#10 2019-11-08 23:44:25

Rudrani

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-05
Posty: 52
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

Coraz więcej firm się angażuje w takie akcje związane z ochroną środowiska - sadza drzewa, zastępują stare auta hybrydowymi. Czasem to robią z powodów czysto wizerunkowych, bo teraz dla ludzi jest ważne jakie wartości reprezentuje firma, w której pracuja czy od której kupują produkty. Jeśli przy okazji robią coś dobrego dla środowiska to dobrze. O ile nie jest to tylko przykrywka niszczenia przyrody w innej części planety w ubogich krajach.

Offline

 

#11 2019-11-14 12:01:59

 Braahmi

BUDZICIEL

Skąd: Pruszcz Gdański
Zarejestrowany: 2019-04-26
Posty: 169
Punktów :   

Re: Dzień Drzewa

Co jakiś czas w Gdańsku organizowana jest akcja zbierania surowców wtórnych. Za zebranie i dostarczenie jakiejś jej ilości można dostać drzewko i posadzić je. To dobra akcja ale oprócz tego dobrze jest uświadamiać ludzi jak należy dbać o środowisko. Kiedyś były akcje prac społecznych i ludzie zbierali się na sadzeniu drzewek na osiedlach. Pamiętam jak na moim osiedlu sadziliśmy drzewa. Teraz są one już duże i dają radość mieszkającym tam ludziom.

Offline

 

Om Om Om! Om Namah Śivaya! Mahadevaya! Mahakalaya! Om Namah Himavantyai Namah! MahaTripuraSundaryai! Om Śri Gurave Namah! Om Śri Lalitamohane Namah! Om Om Om!


pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

Firefox New

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
upadłość konsumencka 2019 Mikoszewo kwatery