HIMAVANTI

Forum Rozwoju Duchowego: Ezoteryka, Joga, Tantra, Magia, Kundalini, Uzdrawianie, Bóg i Bogini, Mistyka, Intuicja, Jarstwo, Oświecenie, HIMAVANTI OM

Ogłoszenie


1. Listy dla Śri Guru, prośby o błogosławieństwa i uzdrowienie, relacje z działalności: Śri Mohandźi R.Z.Matuszewski., P.O. Box 247, 44-100 Gliwice 1, PL,
2. Grupy Medytacyjne: Laya Yoga & Tantra, Nauka o Czakramach - Uzdrawianie - Wielka Brytania: tel. +44 786 225 9946 (Andrew, jęz. angielski i polski)
3. Uzdrawianie, Egzorcyzmy; Ośrodek Bogini - Studzianki k/Łodzi - Mirosława Tomaszewska tel. 44-615 4984 lub +48 602-397 477 e-mail: kontakt@zlotamira.com
4. Problem z założeniem konta lub logowaniem - napisz do webmastera Portalu Himavanti: bractwo.himawanti@gmail.com

#1 2019-02-04 19:12:56

Dakszan

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2007-07-16
Posty: 44
Punktów :   

Umysł - by Swami Muktananda

Myśli człowieka są jego światem.
Człowiek staje się tym, o czym myśli.
Na tym polega odwieczna tajemnica.
Jeżeli umysł spoczywa w najwyższej Jaźni,
Człowiek cieszy się:
nieustającym szczęściem.

MAITRI UPANISZADA


---

NASZ NAJGORSZY WRÓG, NASZ NAJWIĘKSZY PRZYJACIEL

Jest jedna wielka przeszkoda, która powstrzymuje nas od poznania Jaźni - to umysł. Umysł przesłania Jaźń wewnętrzną i ukrywa ją przed nami. Sprawia, iż czujemy, że Bóg jest daleko i że szczęścia trzeba szukać w świecie zewnętrznym. A jednak ten sam umysł, który oddziela nas od Jaźni, pomaga nam również połączyć się z nią na nowo. Dlatego to starożytni mędrcy, którzy byli prawdziwymi psychologami, doszli do wniosku, że umysł jest źródłem zarówno niewoli, jak i wyzwolenia, źródłem zarówno smutku, jak i radości, że jest naszym najgorszym wrogiem, a zarazem najlepszym przyjacielem. Toteż jeżeli istnieje coś, co warto poznać na tym świecie, z pewnością jest to umysł.

Mędrcy Upaniszadów powiadają, że umysł jest ciałem Jaźni. Jaźń prześwieca przez umysł i sprawia, że ten funkcjonuje. Ale chociaż Jaźń jest tak blisko umysłu, umysł jej nie zna. Umysł zawsze wybiega na zewnątrz, koncentruje się na przedmiotach zewnętrznych i w wyniku tego stępił się. Stracił zdolność odzwierciedlania światła Jaźni, tak jak wody jeziora, zanieczyszczone mułem, tracą zdolność odbijania promieni słonecznych. Jednakże kiedy praktykujemy medytację, umysł zanurza się coraz bardziej w głąb i staje się coraz spokojniejszy. Kiedy cichnie zupełnie, zaczynamy spijać nektar Jaźni. Po to właśnie powstały joga i medytacja: żeby wyciszyć umysł, uwolnić go od myśli i umożliwić mu kontakt z jego własnym źródłem.

Wartość umysłu

Zanim będziemy mogli medytować z powodzeniem, musimy zrozumieć umysł. Umysł jest nieskończenie cenny. Tylko dlatego, że istnieje, można nas nazwać istotami ludzkimi. Mój Guru zwykł mawiać: "Jeżeli ktoś utraci rękę, może żyć dalej. Jeżeli ktoś utraci nogę, może żyć dalej. Jeżeli ktoś utraci oczy, może dalej prowadzić zupełnie udane życie. Jeżeli jednak ktoś utracił umysł, nie jest lepszy od umarłego".

Pewnego razu do mojego Guru przyniesiono na noszach wielkiego przemysłowca. Był on właścicielem fabryk, które zatrudniały siedemdziesiąt tysięcy ludzi, ale utracił władze umysłowe i nie zdawał sobie już sprawy z tego, co się wokół niego dzieje. Opiekował się nim sekretarz, dwóch lekarzy i dwie pielęgniarki. Kiedy Nitjananda zobaczył go, powiedział: "Gdy ginie umysł, ginie wszystko. Ten człowiek był podporą dla tylu ludzi, ale ponieważ utracił swój umysł, nie panuje nawet nad własnym ciałem".

Niezależnie od tego, jak wielkie bogactwa posiada człowiek, to jeżeli nie cieszy się on błogosławieństwem swego własnego umysłu, bogactwa nic dla niego nie znaczą. Niezależnie od tego, ile umiejętności posiada człowiek, to jeżeli utraci on władze umysłowe, jego umiejętności nie mają żadnej wartości. Nawet jeżeli posiada zdrowe i silne ciało, nawet jeżeli jego zmysły i organy funkcjonują prawidłowo, życie nie ma mu nic do zaofiarowania. Ktoś może mieć bardzo młode i piękne ciało, ale jeżeli ma chory umysł, jest starszy od starca. Z drugiej strony ktoś może mieć bardzo stare ciało, okropne warunki życia, rozpadającą się rodzinę, ale jeżeli jego umysł jest silny i spokojny, smutek ani rozpacz nie są w stanie go dotknąć. Dlatego gdyby ktoś mnie zapytał, co najkonieczniej trzeba posiadać na tym świecie, odpowiedziałbym: dobry umysł.

W Indiach jest wielu dobrych psychologów i psychiatrów, ale bardzo mało szpitali dla umysłowo chorych. Dzieje się tak dlatego, że ludzie przywiązują tu bardzo dużą wagę do umysłu. Starożytni mędrcy i filozofowie indyjscy wnikliwie badali światy wewnętrzne i przekazali nam wiele pism świętych i prac filozoficznych. We wszystkich tych szczegółowych tekstach bardzo mało pisze się o Bogu. Zamiast tego rozważane są różne sposoby oczyszczania i wyciszania umysłu. Joga, przeróżne rytuały i praktyki duchowe istnieją tylko z racji umysłu. Mędrcy odkryli, że im czyściejszy umysł, tym człowiek czuje się szczęśliwszy. Umysły dzieci nie są stabilne, są jednak bardzo czyste i dzieci są szczęśliwsze niż większość dorosłych. Najwyższe szczęście przychodzi jednak wtedy, kiedy ktoś uciszy umysł. Większość ludzi nie ma o tym pojęcia. Zamiast tego więc pozwalają swojemu umysłowi bujać swobodnie dniem i nocą. Pozwalają, aby ich umysł myślał i smutno dumał, a w ten sposób wywołują u siebie niepokój i podniecenie. Sądzą, że gdyby umysł wyciszył się, stałby się przytępiony, ale wcale tak nie jest. Wzburzony umysł, umysł rozproszony i niespokojny - jest słaby. Słaby człowiek nieustannie denerwuje się, natomiast człowiek silny jest nieporuszony i spokojny. Tym samym silny umysł jest umysłem spokojnym. Taki umysł potrafi wszystko osiągnąć. Tak samo ludzie, którzy uprawiali sadhanę i wyciszyli swój umysł, stali się tak nieprawdopodobnie szczęśliwi, że radość nie opuszczała ich nawet jeżeli nic nie posiadali. Możecie sprawdzić to sami. Wyciszcie umysł tylko na chwilę, a doświadczycie radości, jakiej nie można doznać w żaden inny sposób.

Chociaż wyciszenie umysłu jest konieczne, próby podporządkowania go lub uciszenia siłą nie mają sensu. Mędrcy powiadają: "O człowiecze, próbujesz kontrolować umysł, ale zupełnie nie zdajesz sobie sprawy, że to umysł kontroluje ciebie". Pogoń za umysłem, próby uciszenia go siłą są bezużyteczne, ponieważ stajemy się wtedy jeszcze bardziej niespokojni i przygnębieni. Ale jeżeli zrozumiemy jego naturę, umysł sam się uciszy.

Promień Jaźni

Jaka jest natura umysłu? Umysł nie jest substancją ani przedmiotem materialnym, lecz pulsowaniem światła Jaźni. Umysł nie jest niczym innym, jak zawężoną formą Świadomości, tej samej Świadomości, która stworzyła wszechświat. [Pratyabhijnahridayam] powiada: [chitireva chetana padadavarudha chetya sankochipi chittam] - "Kiedy Ćitta, Świadomość uniwersalna, schodzi poniżej swojego wzniosłego stanu czystej Świadomości, staje się ćittą - umysłem". Naturą Świadomości jest tworzenie i nawet wtedy, kiedy się ogranicza, żeby stać się umysłem, nie traci swojej prawdziwej natury. Tak jak w świecie zewnętrznym Świadomość uniwersalna stwarza nieskończone wszechświaty, podobnie, kiedy zawęża się ona, aby stać się umysłem, stwarza nieskończone wszechświaty wewnętrzne.

Jeżeli przyjrzymy się umysłowi, zobaczymy, że w każdej chwili daje on początek nowym wewnętrznym światom myśli i fantazji, podtrzymuje je na pewien czas, a potem pozwala, aby się rozpłynęły. Ten proces trwa nieustannie. Nawet kiedy śpimy, umysł stwarza światy snów. Umysł jest nieposkromiony, ponieważ jest on czystą energią Świadomości.

---

Fragment z książki "Dokąd Idziesz" by Swami Muktananda

Offline

 

#2 2019-02-06 02:09:07

Abrakadabra

BUDZICIEL

Zarejestrowany: 2011-10-07
Posty: 111
Punktów :   

Re: Umysł - by Swami Muktananda

W zasadzie, w Indii, Atman, to się tak nie za bardzo kojarzy z naszym polskim "Ja" czy "Jaźń" ani tym bardziej z "Ego"... Atman magicznie kojarzy się z Brahmanem, z Bogiem Absolutnym, a nie z Jaźnią, Ja czy Ego w zachodnim, w polskim rozumieniu. Mam wrażenie błędności oddawania indyjskiego pojęcia Atman (Atmaa) przez słowa takie jak Ja, Jaźń, Ego...


Abrakadabra - Stara Magia

Offline

 

#3 2019-03-14 16:50:18

Awatara-Saibaba

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2011-04-27
Posty: 88
Punktów :   

Re: Umysł - by Swami Muktananda

Światło spływa z góry, z poziomu niebiańskiego, od dewów. Światło transmitujemy, zwykle przez Trzecie Oko w Głowie. Oko Trzecie musi być w Świetle, jak uczą Boscy Guru. Oko Pojedyncze nie może być w ciemności. Bez pracy z wewnętrznym boskim Światłem nie będzie połączenia z Atmanem, z Wyższą Jaźnią.

Offline

 

#4 2019-10-11 17:05:36

 Lalita Devi

BUDZICIEL

Skąd: Europa
Zarejestrowany: 2012-02-16
Posty: 111
Punktów :   
WWW

Re: Umysł - by Swami Muktananda

Manas (Umysł) chyba nie jest aż tak nieskończenie cenny jakby się wydawało. Manas wszak to struktura czasowa, na jedno wcielenie. Potem inkarnacja się wypala, dogasa, a Atman tworzy kolejną inkarnację i nowy Manas. To już prędzej Nadumysł, Sutrama Manas albo Budhi (Rozum Intuicycjny) byłby bardziej nieskończenie cennym, jako że nie ulega śmierci przez cały cykl inkarnacji, a jego pierwiastki Atman zachowuje ku Wieczności.


Lalita Devi - Bogini Harmonii i Piękna oraz Ezoteryki

Offline

 

#5 2019-10-20 19:36:30

Adilar

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-06
Posty: 104
Punktów :   

Re: Umysł - by Swami Muktananda

A oto umysł, czy to ja czy to tylko  świadoma  część mojej istoty. Czy ja i tylko ja mogę nim kierować ,czy dostęp i
innych świadomych istot do mojego  umysłu  można  zablokować . Czy świadomie   wprowadzono w nas błąd  ,wirusa,furtkę do manipulowania nami. Kto stoi za niedoskonałościami naszej istoty.  Pomyśl i znajdź odpowiedź powodzenia pozdrawiam Adilar.

Offline

 

#6 2022-02-04 11:54:15

 Światło Himawanti

PIELGRZYM

Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2017-04-12
Posty: 74
Punktów :   
WWW

Re: Umysł - by Swami Muktananda

Jednak te poste praktyki Lajów, jak wchłanianie promienia Światła Bożego z Niebios, z góry, przez szczyt głowy, wchłanianie go w splocie słonecznym, w manipura ćakrze i rozprzestrzenianie wokół jako rodzaj jasnej i świetlistej aury, jajowatej lub kulistej aury - to działanie zbawcze i rozjaśniające mroki tegoś świata. Jakoś tak mistrzowie potrafią potem rozpoznać tych, co długo i często praktykują, zarówno po jakości myśli i emocji jak i po jasności boskiej aury, gdyż boskie Światło ma specyficzne właściwości. Ale o tym, uczymy się na warsztatach dla Lajów, dla Adeptów Jogi!


Brat z Bractwa Himawanti

Offline

 

#7 2022-02-08 14:37:20

surya

BUDZICIEL

Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 246
Punktów :   

Re: Umysł - by Swami Muktananda

Umysł w tradycjach dharmicznych z Indii i Himalajów, w tym w jodze określany jest jako manas. Manas to jedna z tattw w filozofii indyjskiej, pan zmysłów, najaktywniejsza część ahamkary (jestestwa) i zarazem antahkarany (nici powłok czy ciał subtelnych). Powstaje z równych części sattwicznej i radźasowej. Siedzibą manasu jest brahmarandhra lub manasćakra na poziomie ponad linią brwi wewnątrz głowy. Bóstwem manasu jest Ćandra czyli Księżyc w postaci sierpu po nowiu.
Ciałem manasu jest manomaya manakośa czyli powłoka umysłu, ciało umysłu - rozumiane jednak jako ciało emocji, uczuć i myśli, wspomnień i wyobrażeń.

Offline

 

#8 2023-04-26 00:58:48

Indygo

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2014-10-03
Posty: 45
Punktów :   

Re: Umysł - by Swami Muktananda

Swami Muktananda miał pewną wprawę w medytowaniu ze Światłem, z Boskim Światłem. Problemem jest, że ludzie potrafią utknąć na poziomach astralnych poblasków i myślą, że to już boskie światło, a to dopiero mała latarka w piwnicy, zresztą zwykle ciemnej. Takie są, że potrafią przyjść do Guru na zajęcia metafizyczne i powiedzieć, że chcą rozmawiać, ale nie o metafizyce ani o mistyce! Od razu poznać piekielną mentalność, która nie chce boskiego Światła. Takie tak zwane dzieci diabła nie chcą rozmawiać o metafizyce, o duchowości czy mistyce, nie potrafią też skupić się na boskim Świetle, nie widzą nawet jasnego punktu w medytacjach. Tak są mrokiem spowite, upadłe anioły zwane demonami, strzygi i tym podobne...

Offline

 

Om Om Om! Om Namah Śivaya! Mahadevaya! Mahakalaya! Om Namah Himavantyai Namah! MahaTripuraSundaryai! Om Śri Gurave Namah! Om Śri Lalitamohane Namah! Om Om Om!


pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

Firefox New

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa Near Yerevan Serlinhouse