HIMAVANTI

Forum Rozwoju Duchowego: Ezoteryka, Joga, Tantra, Magia, Kundalini, Uzdrawianie, Bóg i Bogini, Mistyka, Intuicja, Jarstwo, Oświecenie, HIMAVANTI OM

Ogłoszenie


1. Listy dla Śri Guru, prośby o błogosławieństwa i uzdrowienie, relacje z działalności: Śri Mohandźi R.Z.Matuszewski., P.O. Box 247, 44-100 Gliwice 1, PL,
2. Grupy Medytacyjne: Laya Yoga & Tantra, Nauka o Czakramach - Uzdrawianie - Wielka Brytania: tel. +44 786 225 9946 (Andrew, jęz. angielski i polski)
3. Uzdrawianie, Egzorcyzmy; Ośrodek Bogini - Studzianki k/Łodzi - Mirosława Tomaszewska tel. 44-615 4984 lub +48 602-397 477 e-mail: kontakt@zlotamira.com
4. Problem z założeniem konta lub logowaniem - napisz do webmastera Portalu Himavanti: bractwo.himawanti@gmail.com

#1 2008-08-19 08:16:06

sadadeva

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2008-07-25
Posty: 38
Punktów :   

Pitagoras z Samos - uzdrowiciel, Mistrz i wielki spisek polityczny!

“To, co jest i czego nie ma

Podąża wspólnie,

Mocne równoważy słabe,

Krótkie równoważy długie,

Przedtem i potem łączą całość,

Dźwięk i fala tworzą harmonię.**”




Snując rozważania na temat wszechświata, muzyki i człowieka nie sposób pominąć osoby filozofa i mate­matyka Pitagorasa z Samos (żyjącego w VI wieku przed Chrystusem). Ludziom doby współczesnej, postać ta kojarzy się głównie z twierdzeniem geometrycznym. Często zapomina się o tym, że stworzył podstawy filo­zofii, matematyki, teorii muzykii kosmogonii, zaś jego odkrycia mają fundamentalne znaczenie dla całej myśli zachodu.
W czasach, w których żył Pitagoras, uznawano go za Wielkiego Męża, mędrca i proroka, otoczony przez grupę uczniów pełnił funkcję Mistrza, nie zaś zwykłego nauczyciela. Pitagoras nauczając, poruszał wszystkie aspekty życia, głosił wzajemną współzależ­ność całej ludzkiej wiedzy. Założył szkołę zwaną "Związkiem Pitagorejskim", zaś jego sława i wpływy polityczne obejmowały obszar całej Wielkiej Grecji. Był więc Pitagoras także ojcem tradycji ezoterycznej.

"Pod koniec życia Mistrza, uknuto spisek polityczny, w wyniku którego, wraz z uczniami, musiał opuścić Krotonę. Nie wiadomo, jak wyglądała śmierć Pitagorasa, ale związana była z ogniem. Po śmierci Wielkiego Męża, jego uczniów osądzono i wydalono z kraju, byli "osamotnieni, pozbawieni odwagi i rozproszeni", jak pisał jeden z biografów Pitagorasa. Jednak mądrość Bractwa Pitagorejskiego przetrwała, stała się podstawą platonizmu oraz zalążkiem prekursorskich badań naukowych.
Wielce znamienny pozostaje fakt, że nie zachowały się żadne pisma Pitagorasa, być może pisma takie nigdy nie istniały. Pisali natomiast jego uczniowie, przekazując słowa i nauki Mistrza. Jednakże wiązał ich wymóg dochowania sekretu, podobnie jak i całą działal­ność Bractwa otaczały mroki tajemnicy.

Pitagoras, tak jak taoizm czy zoroastryzm, oparł swoją filozofię na idei dwoistości. Istnieje przypuszczenie, że Mistrz był uczniem Zaratustry, co mogłoby stanowić wytłumaczenie głębokich zbieżności pomiędzy systemami filozoficznymi obu mędrców. Wielki Mąż ustalił wykaz, stwarzając dziesięć przeciwnych zasad:

ograniczone                 nieograniczone

nieparzyste                  parzyste

jedność                        wielość

prawe                          lewe

męskie                         żeńskie

spoczywające              poruszające się

proste                          krzywe

jasne                           ciemne

dobre                           złe

kwadratowe                 podłużne***



Najważniejsze było pierwsze z tych przeciwieństw - ustalenie związku między tym, co ograniczone (człowiekiem, skończonym czasem), a tym, co nieograniczone (kosmosem, wiecznością). Pitagoras zdołał wyrazić te przeciwne zasady za pomocą liczb, posługując się ich numerologicznymi, nie zaś tylko matematyczny­mi znaczeniami i to właśnie stanowi oryginalność i nowatorstwo jego koncepcji. Dla przykładu, jedynka oznaczała jedność, tożsamość, równość, pierwszą przyczynę. Dwójka to suma dwóch jedynek, a ponadto zasada dwoistości i wzajemności wszystkiego, co istnieje. Trójka symbolicznie przedstawiała rzeczy, które mają początek, środek i koniec. Czwórka określała liczbę punktów potrzebnych do skonstruowania piramidy, najprostszej z brył doskonałych. "Arcyczwórka", czyli tetraktys, była jednym z najważniejszych symboli pitagorejskich, zawierała w sobie korzenie i źródło wiecznej natury:



X



X         X



X         X         X



X         X         X         X



Po dodaniu wszystkich punktów, otrzymano liczbę dziesięć. Tetraktys, będąc formą skończoną, wyłaniała się z pojedynczego punktu, z nieskończoności liczby jeden. To przejście od Jednego do integralności Dziesięciu, miało symbolicznie ukazywać postęp duchowy wtajemniczanych w misteria Związku Pitagorejskiego.

Pitagorejczycy stworzyli i posługiwali się ideą muzycznego wszechświata. Muzykę rozumiano jako liczbę, zaś kosmos jako muzykę. Pitagoras wyodrębnił trzy rodzaje muzyki, które, używając określeń wprowadzo­nych przez Boecjusza (ok. 480-524 n.e.) nazwiemy:

musica instrumentalis - zwykła, słyszalna muzyka, np. gra na flecie;     .

musica humana - niesłyszalna muzyka ludzkiego organizmu, trwająca
nieprzerwanie, powstająca dzięki harmonijnemu (bądź nieharmonijnemu) współbrzmieniu pomiędzy ciałem a duszą człowieka;

musica mundana - obejmująca muzykę całego kosmosu, czyli muzyka sfer.

Prawa, którym podlegała muzyka, były ogromnej wagi, gdyż to one zawiadywały całym widzialnym i niewidzialnym światem. Pitagoras, który był także uzdrowicielem, stosował muzykę jako lek na najróżniejsze dolegliwości i choroby.

Jednak najbardziej ważkie dla teorii muzyki, okazało się odkrycie przez Pitagorasa proporcji liczbowych dla współbrzmień harmonicznych, znalezienie zależności pomiędzy światem dźwięków muzycznych a abstrakcyjnym światem liczb. (Tę myśl przejął w średniowieczu Boecjusz, zaś rozważania dotyczące proporcji liczbowych towarzyszyły łacińskiej teorii muzyki do końca XVI wieku).

Pitagoras zastosował monochord, przyrząd stanowiący pomost między intelektualnym poznaniem a postrzeganiem zmysłowym. Przyrząd ten pozwalał "usłyszeć" proporcję liczbową i "zobaczyć" interwał muzyczny. Monochord składał się z naciągniętej struny i dającego się przesuwać mostka. Przesuwając mostek, skracano "grającą" część struny. Ustawiając mostek dokładnie pośrodku, Pitagoras otrzymał matematyczny stosunek 2:1 (czyli stosunek połowy do całości). Uderzona struna brzmiała oktawę wyżej od dźwięku podstawowego. Dzięki proporcji 3:2 uzyskano kwintę, a 4:3 kwartę. Zaś 9:8 dało liczbową proporcję całego tonu. Warto zauważyć, że trzy podstawowe interwały - oktawa (2:1). kwinta (3:2), kwarta (4:3). znalazły odzwierciedlenie w magicznej figurze tetraktys, której używano przy ceremonii inicjacyjnej, towarzyszącej przyjmowaniu nowych członków do Związku Pitagorejskiego.

Pitagoras, posługując się pojęciem sfer niebieskich, przyjął, iż sfery te, krążąc wokół środka świata, wywo­łują swoim regularnym ruchem dźwięk. Relację na temat pitagorejskiej wizji kosmosu i muzyki sfer, podał w traktacie "O niebie" Arystoteles:

"tak olbrzymie ciała powinny by koniecznie wywoływać dźwięk swym ruchem, jeśli ciała, które nas otaczają, wywołują go, mimo że nie mają ani takich samych rozmiarów, ani nie poruszają się z podobną szybkością. Gdy Słońce, Księżyc oraz gwiazdy tak niesłychanie liczne i olbrzymie, poruszają się z nadzwyczajną
szybkością, jest niemożliwe, aby nie wywoływały dźwięku głośniejszego od jakiegokolwiek innego. Opierając się na tym rozumowaniu oraz na fakcie, że prędkość gwiazd, która zależy od ich odległości, jest proporcjonalna do akordów muzycznych, [pitagorejczycy] twierdzą, że dźwięk wydawany przez ruch kołowy gwiazd jest harmonijny***".



Pitagoras ustalił następujące interwały, licząc od Ziemi aż do strefy gwiazd stałych:



od Ziemi do Księżyca                                       - cały ton

od Księżyca do Merkurego                               - półton

od Merkurego do Wenus                                  - półton

od Wenus do Słońca                                        - tercja mała (trzy półtony)

            od Słońca do Marsa                                         - cały ton

            od Marsa do Jowisza                                        - półton

            od Jowisza do Saturna                                      - półton

od Saturna do sfery gwiazd stałych                   - tercja mała

W ten sposób powstała skala muzyczna, zwana ska­lą pitagorejską, tworząca szereg dźwięków:  ­

c          d          es         e          g          a          b          h          d



Pitagoras - zgodnie z tym, co przekazała tradycja Bractwa - słyszał i rozumiał tę kosmiczną harmonię.



<> <> <>



Odkrycia dokonane przez współczesną naukę, zbliżając się do prawd głoszonych przez mistyków i mędrców wszystkich kultur i religii, potwierdzają ideę, że cały Wszechświat rozbrzmiewa dźwiękiem. Dzięki radioteleskopii posiadamy wiedzę o dźwiękach wypełniających Kosmos, w którym każde ciało niebieskie tworzy własną muzykę. Przy pomocy metod stosowanych przez spektroskopię fotoakustyczną, zarejestrowano dźwięk, przypominający brzmienie organów, który towarzyszy rozkwitaniu pączka róży. Wibracje protonów i neutronów tlenu mieszczą się w gamie durowej, powstawaniu chlorofilu ze światła i materii towarzyszą trójdźwięki.

Pozostaje zatem zadać pytanie - dlaczego my nie słyszymy tego dźwięku, który słyszano w starożytnych Chinach, o którym mówił Pitagoras i inni wielcy mistycy wszystkich tradycji?



" Pięć barw oczu widzenia pozbawi;

  Pięć tonów może ucho głuchym czynić;

  Czucie ustom odbiera pięć smaków.**"



Nasze zmysły selekcjonują napływające do nas informacje, dopuszczając jedynie niewielką ich część. Hałas świata techniki, natarczywość mediów, nasza własna nadmierna gadatliwość, natręctwo tłoczących się myśli, sztuczny, mechaniczny, zaprogramowany sposób, w jaki żyjemy, patrzymy, kochamy, wszystko to sprawiło, iż zgubiliśmy się
w drodze do siebie, do źródła ciszy i spokoju, które są w nas. Tam rozbrzmiewa muzyka ciała, pojmujemy, o czym mówi pieśń lasów, łąk i gór. Tam, stapiając się z dźwiękiem, który przenika wszechświat, możemy wrócić do pierwotnej Jedności. Przytoczmy na koniec słowa indyjskiego mistrza Sufi - Haz­rat Inayat Khana:

"Manifestacją muzyki sfer jest bycie Jednością z Ab­solutem."







Przypisy:



*      C.Sachs, Historia instrumentów muzycznych, PWM, Kraków,1989.

**    Lao - Tsy, Droga, przeł. M. Fostowicz, ( w: ) Taoizm, Krakowskie Wydawnictwo

        Prasowe RSW Prasa-Książka-Ruch, Kraków, 1988.

***  J. James, Muzyka sfer, Znak,Kraków,1996.



Artykuł opublikowano w Kwartalniku Małopolskiego Centrum Rozwoju PRANA nr 3/1997

Offline

 

#2 2019-02-07 00:57:20

Abrakadabra

BUDZICIEL

Zarejestrowany: 2011-10-07
Posty: 111
Punktów :   

Re: Pitagoras z Samos - uzdrowiciel, Mistrz i wielki spisek polityczny!

Numerologia i astrologia profesjonalna, ezoteryczna, ma wiele z nauk Pitagorasa i pitagorejczyków. Dawniej wiedza tajemna, duchowa, hermetyczna była w cenie. Współcześnie nie wielu jest ekspertów z solidną wiedzą i umiejętnościami. Słuchanie muzyki niebiańskich sfer to jeden z rodzajów wschodniej medytacji, w Jodze i Tantrze, tak samo u Sufich i w szkołach wschodnich Magów.

Ostatnio edytowany przez Abrakadabra (2019-02-07 00:58:24)


Abrakadabra - Stara Magia

Offline

 

#3 2019-02-27 00:39:15

Indygo

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2014-10-03
Posty: 45
Punktów :   

Re: Pitagoras z Samos - uzdrowiciel, Mistrz i wielki spisek polityczny!

Pitagoras i pitagorejczycy to nie tylko numerologia i astrologia, muzyka i harmonia kosmosu (sfer), to matematyka i geometria, a także uzdrawianie z pomocą bioterapii i ziół używanych magicznie, w rytmie księżyca. Cała stara sztuka uzdrawiania znana w Grecji i Rzymie.

Offline

 

#4 2019-06-13 22:34:48

Adilar

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-06
Posty: 104
Punktów :   

Re: Pitagoras z Samos - uzdrowiciel, Mistrz i wielki spisek polityczny!

Pitagoras ,tutaj jakby czas się zatrzymał,jest dla wielu jak żywa nauka natchnieniem dla twórczych umysłów .Myślę że w każdym z nas  jest pierwiastek Pitagorejski tylko trzeba go odkryć pozdrawiam Adilar.

Offline

 

#5 2019-06-27 22:19:59

 Braahmi

BUDZICIEL

Skąd: Pruszcz Gdański
Zarejestrowany: 2019-04-26
Posty: 170
Punktów :   

Re: Pitagoras z Samos - uzdrowiciel, Mistrz i wielki spisek polityczny!

Ciekawy temat. Liczby od dawna mnie nurtował. zawsze jednak dobrze uczyć się na ich temat ze sprawdzonego źródła. wiele jest teraz szkół, które uczą błędnie. Dobrze, że są takie artykuły i zajęcia numerologii, które objaśniają wiele kwestii i rozjaśniają nam nasze problemy oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Offline

 

#6 2021-04-10 19:45:54

Uzdrowiciel Duchowy

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-06
Posty: 74
Punktów :   

Re: Pitagoras z Samos - uzdrowiciel, Mistrz i wielki spisek polityczny!

Uzdrawianie pitagorejskie to pewnie byłby hit zajęciowy, bo o tym jakoś cicho sza, niewiele jest. A szkoda, bo ciekawy temat. Chociaż zawsze kojarzymy pitagorejczyków i orfików z muzyką i interwałami harmonii kosmosu.

Offline

 

#7 2023-11-08 09:55:25

surya

BUDZICIEL

Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 246
Punktów :   

Re: Pitagoras z Samos - uzdrowiciel, Mistrz i wielki spisek polityczny!

"Muzyka budzi w sercu pragnienie dobrych czynów" między innymi tą maksymą kierowali się Pitagorejczycy.
Uważano, że muzyka przynosi wiele korzyści zdrowiu, jesli jest wykonywana we właściwy sposób. Siłę odzyskiwali grając, głównie na cytrze, i śpiewając. Dla poprawienia stanu duszy posługiwali się też wybranymi wierszami Homera i Hezjoda".
Muzyką starali się także opanowywać emocje innych, ale przede wszystkim "Jeśli przeto któregoś z nich ogarnął gniew, czy smutek, czy inne tego rodzaju uczucie".
Pitagoras zalecał dbałość o równowagę ducha i jak wynika z relacji Porfiriusza "nikt Go nigdy nie widział śmiejącego się ani płaczącego", a według Jamblicha cechował go "spokój pogodny i nieporównywalny z niczyim".

Offline

 

Om Om Om! Om Namah Śivaya! Mahadevaya! Mahakalaya! Om Namah Himavantyai Namah! MahaTripuraSundaryai! Om Śri Gurave Namah! Om Śri Lalitamohane Namah! Om Om Om!


pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

Firefox New

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Villa Pointe Aux Cannoniers https://www.berlin-hotel.pl