HIMAVANTI

Forum Rozwoju Duchowego: Ezoteryka, Joga, Tantra, Magia, Kundalini, Uzdrawianie, Bóg i Bogini, Mistyka, Intuicja, Jarstwo, Oświecenie, HIMAVANTI OM

Ogłoszenie


1. Listy dla Śri Guru, prośby o błogosławieństwa i uzdrowienie, relacje z działalności: Śri Mohandźi R.Z.Matuszewski., P.O. Box 247, 44-100 Gliwice 1, PL,
2. Grupy Medytacyjne: Laya Yoga & Tantra, Nauka o Czakramach - Uzdrawianie - Wielka Brytania: tel. +44 786 225 9946 (Andrew, jęz. angielski i polski)
3. Uzdrawianie, Egzorcyzmy; Ośrodek Bogini - Studzianki k/Łodzi - Mirosława Tomaszewska tel. 44-615 4984 lub +48 602-397 477 e-mail: kontakt@zlotamira.com
4. Problem z założeniem konta lub logowaniem - napisz do webmastera Portalu Himavanti: bractwo.himawanti@gmail.com

#1 2007-09-03 12:05:24

 Kaivalin

Administrator

Skąd: European Union: London/Warsaw
Zarejestrowany: 2007-07-11
Posty: 468
Punktów :   
WWW

WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

Zdrowa Dieta Jogina i Wojownika Szambali

Spożywanie posiłków każdy Natha i Nathini (Adept i Adeptka) Kalaripayat tak samo jak Hatha Jogi rozpoczynają od rytualnego obmywania w sposób uproszczony czyli od Wjaapaka Śauća. Posiłek należy spożywać w siedzącej pozycji z nogami podwiniętymi pod siebie czyli w tak zwanym siadzie skrzyżnym (Bhodźana). Lepiej jest spożywać posiłek w grupie, wspólnie niż w samotności. Absolutnie nie wolno spożywać posiłku w stanie zdenerwowania czy złości lub innego silnego zamieszania czy szoku. Pożywiać się najlepiej wtedy, gdy energia płynie mocniej prawym nozdrzem (Pińgala). Jeśli energia nie płynie mocniej prawym nozdrzem należy przed i po posiłku oddychać prawym nozdrzem zatykając przy tym lewe nozdrze środkowym palcem lewej dłoni. Pobudza to do pracy ogień żołądkowy czyli Tedźas. Gdy aktywne w oddychaniu jest bardziej lewe nozdrze nie ma sensu spożywanie czegokolwiek, gdyż żołądek słabo trawi i nie przyswoi energii witalnej z pożywienia. Jedzenie gdy nie jesteśmy wyraźnie głodni jest niszczące i rujnujące dla zdrowia. Dlatego zasadą jest, że posiłki spożywamy tylko wtedy, gdy jesteśmy wyraźnie głodni. Przy braku apetytu, kiedy nie jesteśmy głodni lub gdy głód jest słaby nie należy spożywać żadnego posiłku. Bezpośrednio po posiłku powinniśmy trochę odpocząć wstrzymując się od jakiejkolwiek intensywnej aktywności chociaż przez pół Muhurty (24 minuty). Dobre nakarmienie żołądka to wypełnienie go pokarmem do połowy, w ćwierci wodą (płynem), a w pozostałej ćwierci pozostawienie pustym. Takie odżywianie sprzyja dobremu trawieniu i właściwej pracy żołądka. Osoby spożywające posiłek wieczorny winny po posiłku i odpoczynku odbyć krótki spacer, co jest wyjątkowo korzystne dla zdrowia.

Pożywienie dzieli się na trzy kategorie zwane ogólnie Aahaarja, którymi są Saattwika, Raadźasika i Taamasika Aahaara. Pożywieniem odpowiednim dla adepta Jogi zmierzającego do Duchowego Oczyszczenia jest pokarm Saattwika Aahaara. Jest to odżywianie sprzyjające zachowywaniu dobrego zdrowia i długowieczności. Najważniejsze produkty to zboża i warzywa, a także owoce. Podstawowymi ziarnami jogina jest brązowy ryż, pszenica, jęczmień (pęczak, kasza perłowa etc.) i inne. Koniecznie wszelkie rośliny strączkowe czyli groch, fasola, bób, soczewica, soja i inne. Wszelkie owoce (więcej w klimacie i porze gorącej, mniej w klimacie i porze chłodnej) oraz wszelkie korzenie roślin czy warzyw. Wszelkie odmiany warzyw są szczególnie polecane, gdyż odżywianie równoważące czyli zdrowe opiera się na jak największej różnorodności spożywanych zbóż i warzyw. Mleko oraz jego przetwory także są polecane w jogicznym odżywianiu zdrowotnym, jednak mleko powinno być świeże, prosto od krowy czyli nieodtłuszczone, gdyż mleko przetworzone jest zwykle silnie alergicznym czyli toksycznym już produktem i nie należy do kategorii Saattwika. Szczególnie jogurt i jogurt rozwodniony jest polecanym produktem spożywczym. Osoby nie prowadzące aktywności seksualnej czy pozostające w celibacie nie powinny spożywać afrodyzjaków, przynajmniej w zbyt dużej ilości, co wydaje się być oczywistym, a najpospolitszymi afrodyzjakami są czosnek, cebula i wiele grzybów, które jednak poleca się adeptom prowadzącym życie seksualne. Osoby przechodzące na odżywianie satwiczne czyli jogiczne, a jeszcze jedzą czasem pokarm nieodpowiedni dla życia duchowego powinny po każdym takim posiłku zjeść kawałek myrobalanu (Haritakii). Pokarm spożywany przez adepta Sztuki Walki Szambali czy Jogi winien być dokładnie pogryziony i przeżuty czyli wymieszany ze śliną zanim zostanie połknięty dla dalszego trawienia w żołądku.

Pokarmy w kategorii Raadźasika to wszelkie środki podniecające (psychostymulanty) jak rozmaite używki i silnie działające przyprawy, które spożywamy czasem w charakterze leku lub dodatku rozgrzewającego w klimacie chłodnym lub w porze zimnej. Afrodyzjaki spożywane w dużej ilości takie jak cebula, czosnek, grzyby czy używki takie jak herbata czarna, kakao czy kawa należą bardziej do kategorii Raadźasika. Podobnie produkty skrajnie mocno przyprawione czyli bardzo słone, ostre, kwaśne czy gorzkie. Taamasika to pokarmy ciężkie i obezwładniające psychikę jak wszelkiego rodzaju mięsa, drób i ryby, a szczególnie mięsa dużych zwierząt. Alkohol, papierosy, haszysz, mocz i inne środki narkotyczne także należą do tej ściemniającej i niszczącej Duszę kategorii. Pokarmy wyraźnie zepsute, spleśniałe i nagnite także należą do ostatniej kategorii. Pokarmy Taamasika sprowadzają choroby ciała i cierpienia psychiczne oraz wciągają osobę spożywającą w obręb wpływu sił ciemnych i mrocznych, a z tego wszystkiego adepci duchowej drogi mają się wyzwolić. Jogin Kalari musi uwolnić się od sił Mroku i Chaosu, co samo w sobie jest procesem wyzwalającym i zbawczym.

Poczytaj więcej na stronie web:

http://www.freewebs.com/lalitamohanbaba … ipayat.htm


Śiwa Nam Kevalam - Administrator - Strażnik Forum
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

Offline

 

#2 2008-02-20 18:46:54

 Kavi

PIELGRZYM

Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2007-12-08
Posty: 89
Punktów :   
WWW

Re: WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

Super wykład o żarełku satwicznym radżasowym i tamasowym. Oczywiście pokarm satwiczny to pokarm właśnie RAJSKI, RAJSKI, RAJSKI pomagający wrócić do nieba tak jak to się stało z Adamem i Ewą.Tamasowa padlinka rozkłada sie po śmierci i zasmrodziłaby nam całe Niebo, dlatego właśnie ducha często tylko czujemy a nie widzimy. I mogą to być przyjemne zapachy jak i również niedozniesienia, a utrzymujące sie bardzo długo. Czasami  w ogrodzie czuje zapach osoby która była tam dwa dni temu. Dlatego zachęcam do porzucenia żarełka tamasowego w polskim tłumaczeniu zepsute lub padnięte. A życzę smacznego tym co wybierają pokarm rajski czyli jarski, rajski-jarski  sam na to wpadłem heej

Offline

 

#3 2011-07-21 11:59:17

marina

NOWICJUSZ

Zarejestrowany: 2011-07-07
Posty: 3
Punktów :   

Re: WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

Świetny artykuł. Rajskiego-jarskiego smacznego też życzę:) Szkoda, że wegetarianizm to teraz głównie moda bez pojęcia o głębszym sensie, no ale to wina głupich modelek, które chcą ratować futrzaki.

Offline

 

#4 2012-02-17 00:10:27

Dakszani

NOWICJUSZ

Zarejestrowany: 2011-02-03
Posty: 5
Punktów :   

Re: WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

Bardzo interesujący artykuł. Muszę przyznać, ze wiele terminów, które tu przeczytałam, były dla mnie nieznane. Nowe terminy, chociażby podział pożywienia na różne kategorie jak Saattwika, Raadźasika i Taamasika Aahaara, to dla mnie coś nowego. Artukuł zawiera cenne wskazówki, jak powinien odżywiać się Jogin, który dąży do Oświecenia. Zapewne, zdrowy tryb życia, jak również związane z tym odżywianie czy medytacje mają na to bardzo duży i nieodzowny wpływ. Tylko samemu można się przekonać, jak bardzo ważny jest zdrowy tryb życia, na co składa się również właściwa wegetariańska dieta. Kiedyś spożywałam produkty mięsne, miałam poważne problemy z jelitem grubym. Przepisywał mi lekarz różne diety, ale to na nic się zdało. Z chwilą, kiedy stałam się wegetarianką wszystkie moje problemy zdrowotne zniknęły.

Pozdrawiam
Dakszani

Pozdrawiam
Dakszani

Offline

 

#5 2019-02-07 19:58:17

Rudrani

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-05
Posty: 52
Punktów :   

Re: WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

Fajny artykuł.
Ważne jest, aby w diecie osób uprawiających jogę znajdowały się produkty mleczne. Weganizm nie jest za bardzo polecany... W diecie powinny być mleko, jogurty, twaróg. A najlepszy jogurt można zrobić na własna rękę w domu. W sklepach są dostępne zakwaski -  wieczorem się przyrządza i na następny dzień - pyszny, świeży i taki gęściutki wychodzi. Palce lizać i samo zdrowie!

Offline

 

#6 2019-03-30 07:52:20

Caroli9

NOWICJUSZ

Zarejestrowany: 2019-03-29
Posty: 10

Re: WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

W diecie jogina ważne są produkty mleczne, najlepsze to mleko od zdrowowej krówki, masło klarowane ghee. Dieta wegańska wcale nie jest dobra i zdrowa dla ludzi. Ci co praktykują joge nie powinni rezygnować z nabiału.

Offline

 

#7 2019-05-27 16:32:23

 Braahmi

BUDZICIEL

Skąd: Pruszcz Gdański
Zarejestrowany: 2019-04-26
Posty: 170
Punktów :   

Re: WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

dla mnie dieta jogczna jest bardzo urozmaicona. Bogactwo warzyw ziaren oraz nabiału sprawia, że człowiek otrzymuje w diecie wszystko co jest mu potrzebne do życia w dobrym zdrowiu.  Osobiście od jakiegoś czasu zaopatruję się w nabiał u znajomego rolnika i jestem z tego bardzo zadowolona bo po wielu latach kiedy myślałam, że nie mogę pić mleka przekonałam się, że to fałsz. Teraz kiedy piję dobre mleko czuję się znakomicie. Dodatkowo dobre mleko ma silne działanie odtruwające z toksyn tak teraz powszechnych wokół nas. Bardzo fajny artykuł. Wart upowszechniania.

Offline

 

#8 2020-02-04 13:14:05

Gitara 4

NOWICJUSZ

Zarejestrowany: 2019-02-06
Posty: 2
Punktów :   

Re: WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

Ciekawy artykuł o dobrym jedzeniu. Przy tym podam przepis na smaczną zupę - krem z marchwi:
Składniki: 1 kg marchwi, 1 czerwona cebula, 1 duży ziemniak, 2 łyżki oleju i łyżka masła, 2 cm kłącza imbiru, sól, pieprz, gałka muszkatołowa, zielenina do posypania.
Rozgrzej olej z masłem, dodaj posiekane warzywa i imbir. Całość smaż przez 3 minuty.  Wlej taką ilość wody, aby warzywa były przykryte. Gotuj 20 minut. Zmiksuj. Dopraw do smaku. Krem podawaj posypany natką, zieleniną.

Offline

 

#9 2022-01-03 19:22:51

 Dewalaja

BUDZICIEL

Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2007-08-29
Posty: 171
Punktów :   

Re: WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

Joga preferuje zdrową ogólno-wegetariańską dietę czy raczej system odżywiania. Nie ma w nim fanatyzmu, zdarzają się jakieś wyjątki i są przewidziane systemowo. Zawiera mleko i produkty mleczne, w tym jogurty i wodę jogurtową oraz miód czy jajka, a także masło klarowane. To bardzo zdrowa dieta podobna do śródziemnomorskiej, bez fanatyzmu i absurdalnych ideologii animalsowskich.


DEWALAJA - DEVALAYAM
NIEBIOSA - WIEŚCI Z NIEBIOS

Offline

 

#10 2022-02-07 12:43:07

surya

BUDZICIEL

Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 246
Punktów :   

Re: WEGETARIANIZM - Zdrowa Odżywianie Joginów i Kalaris!

Dieta wegetariańska jest dietą tych co praktykują jogę. Weganizm nie jest polecany jako sposób odżywiania dla tych co jogę ćwiczą. W dłuższym okresie czasu jest wręcz szkodliwy dla zdrowia.

Offline

 

Om Om Om! Om Namah Śivaya! Mahadevaya! Mahakalaya! Om Namah Himavantyai Namah! MahaTripuraSundaryai! Om Śri Gurave Namah! Om Śri Lalitamohane Namah! Om Om Om!


pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

Firefox New

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotels Duitsland Noclegi Niemcy