HIMAVANTI

Forum Rozwoju Duchowego: Ezoteryka, Joga, Tantra, Magia, Kundalini, Uzdrawianie, Bóg i Bogini, Mistyka, Intuicja, Jarstwo, Oświecenie, HIMAVANTI OM

Ogłoszenie


1. Listy dla Śri Guru, prośby o błogosławieństwa i uzdrowienie, relacje z działalności: Śri Mohandźi R.Z.Matuszewski., P.O. Box 247, 44-100 Gliwice 1, PL,
2. Grupy Medytacyjne: Laya Yoga & Tantra, Nauka o Czakramach - Uzdrawianie - Wielka Brytania: tel. +44 786 225 9946 (Andrew, jęz. angielski i polski)
3. Uzdrawianie, Egzorcyzmy; Ośrodek Bogini - Studzianki k/Łodzi - Mirosława Tomaszewska tel. 44-615 4984 lub +48 602-397 477 e-mail: kontakt@zlotamira.com
4. Problem z założeniem konta lub logowaniem - napisz do webmastera Portalu Himavanti: bractwo.himawanti@gmail.com

#1 2019-02-08 22:20:49

Kadim

BUDZICIEL

Zarejestrowany: 2019-02-07
Posty: 124
Punktów :   

O Czechach, kilka ciekawostek

- Każdy człowiek ma wewnętrzną skrzynię biegów, ale ponad 10 milionów Czechów najlepiej wie jak używać tzw. luzu. Żyją bez zadęcia, patosu, z humorem i dystansem do siebie. Potrafią się cieszyć z dobrych dni, a w te gorsze nie obrażają się na wszystkich innych. Również nie razi ich cudze powodzenie, nie moralizują, nie przypisują sobie monopolu na wszystkie cnoty i świętości. Ten kraj po prostu kocha się za całokształt. Czechy i stolica kraju są miejscem, w którym od dawnych już czasów tętni bogate życie kulturalne.
- Hrabia z kreskówki o Rumcajsie to w rzeczywistości Albrecht von Wallenstein, do którego w XVI w. należał Jićin. Premiera dobranocki o Rozbójniku Rumcajsie, który pochodził z Jićina odbyła się w 1967 roku.
-  W 1757 roku w mieście Trebić zostało rozebrane najwyższe piętro synagogi, ponieważ przeszkadzało hrabinie z zamku w podziwianiu krajobrazu z okna swego pokoju.
- Liechtensteinowie zaczęli domagać się zwrotu zamku Lednice-Valtice i żądają oddania posiadłości o powierzchni dziesięciokrotnie przewyższającej obszar państwa Liechtenstein. Po wojnie rząd Czechosłowacji skonfiskował ich majątek za kolaborację z hitlerowcami.
- Rzeczą ciekawą jest żywe kultywowanie obrzędów nawiązujących do czasów przedchrześcijańskich, takich jak noc z 30 kwietnia na 1 maja, zwana Nocą Czarownic.
- Goethe, będąc dziarskim 72-latkiem, gdy przebywał w czeskim mieście Loket, zakochał się w 17-letniej Ulrike von Levetzow i zaproponował jej małżeństwo, ale oświadczyny nie zostały jednak przyjęte.   
- W mieście Kutna Hora odkryto stare tunele, będące nielegalną kopalnią jednego z bogatych mieszczan, który wydobywał srebro pod własnym domem.
- Statystyczny Czech wypija w ciągu roku 147 litrów piwa.
- Wysokość najwyższego szczytu w Czechach ma Śnieżka tj. 1602 m n.p.m. , a najwyższy wodospad Panćavsky w Karkonoszach i Europie Środkowej ma 148 m.
- Język czeski, choć jego rozwój przez stulecia szedł odrębnym torem, pozostał najbliższym językiem dla polszczyzny. Około 27% słownictwa to wyrazy o podobnym brzmieniu, chociaż niektóre nabrały innego znaczenia przez co wzięły się śmieszne polsko-czeskie nieporozumienia.
    Słowniczek:  tak - ano , nie - ne , Dzień dobry - Dobry den , Do widzenia - Na shledanou , Cześć - Ahoj , dziękuję - dekuji , proszę - prosim , przepraszam - prosim vas ,
                       gdzie jest - kde je , zabłądziłem - zabloudil jsem , Przepraszam, nie znam dobrze czeskiego - Promińte, neumim dobre ćesky , Ile kosztuje - Kolik stoji ,
                       śniadanie - snidane , obiad - obed , kolacja - većere , bilety - listky , kasa - pokladna , obniżka - sleva ,  opłata za wstęp - vstupne , poczekalnia - ćekarna ,
                       otwarte/zamknięte - otevreno/zavreno , palenie wzbronione - koureni zakazano , parking - parkoviśte , przyjazd/odjazd - prijezd/odjezd , szpital - nemocnice ,
                       przystanek - zastavka , rozkład jazdy - jizdni rad , toaleta damska - damy(źeny) , toaleta męska - pani(muźi) , uwaga! - pozor! , rok - rok , miesiąc - mesic ,                     
                      wejście/wyjście - vchod/vychod , WC - WC , wolne/zajęte - volno/obsazeno , wstęp wolny - vstup volny , Nieupoważnionym wstęp wzbroniony - Nepovolanym 
                      vstup zakazan . 
     
                                                                 ..............................................................................................................

Ostatnio edytowany przez Kadim (2019-02-16 21:02:47)

Offline

 

#2 2019-02-08 23:36:40

Dharman1973

SYMPATYK

Zarejestrowany: 2019-02-06
Posty: 27
Punktów :   

Re: O Czechach, kilka ciekawostek

Tak blisko a nic się nie wie o tym kraju.

Offline

 

#3 2019-02-09 00:05:21

Gurumai

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2007-09-03
Posty: 49
Punktów :   

Re: O Czechach, kilka ciekawostek

Jak Czechy, to Czechy, czy wiecie, że:

W przeliczeniu na jednego mieszkańca, Czesi spożywają najwięcej piwa na świecie. W tym małym kraju swój browar produkuje ponad 200 różnych marek. Według wielu, czeskie piwo to synonim dobrego smaku.

Podstawą każdego obiadu są zupy. Jedną z najsłynniejszych zup w stolicy kraju jest zupa z flaków. Równie popularna jest także zupa czosnkowa z serem.

Kminek, a właściwie dość spore ilości kminku są charakterystyczne dla czeskiej kuchni.

Właśnie w Czechach mieście się siedziba jednego z największych producentów samochodów w Europie Środkowej, jest nim oczywiście Škoda Auto.

Jeśli się leczyć, to tylko w Czechach! Służba zdrowia funkcjonuje tam bardzo sprawie. Na dodatek w przeliczeniu na jednego mieszkańca znajduje się tam najwięcej szpitalnych łóżek.

Blisko 95% terenów tego kraju pokrywane są przez góry i wzgórza.

Do roku 1939 w Czechosłowacji obowiązywał ruch lewostronny. Kraj ten zobowiązał się w 1931 roku, że w ciągu 5 lat przejdzie na ruch prawostronny. Przejście zaplanowano jednak dopiero na 1 maja 1939 roku. W rzeczywistości zostało ono nieoczekiwanie przyspieszone z powodu okupacji niemieckiej. Okupant zdecydował się wprowadzić zmiany 26 marca o 3 nad ranem.

Most Karola w Pradze jeden z najsłynniejszych obiektów tego miasta. Nazywany także Kamiennym Mostem jest jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w Pradze przez turystów z całego świata. Niewiele osób jednak wie, że podczas budowy, jednym z głównych składników zaprawy murarskiej były białka jajek.


Gurumai

Offline

 

#4 2019-02-10 22:21:34

Kadim

BUDZICIEL

Zarejestrowany: 2019-02-07
Posty: 124
Punktów :   

Re: O Czechach, kilka ciekawostek

- Swego czasu nazwa "Szlak Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej" miała dość ironicznie dziwny wydźwięk, ponieważ jedynymi turystami, którzy mogli się po nim poruszać bez okazywania dowodów tożsamości byli obywatele NRD.
- W miejscowości Veltrusy znajduje się zamek wizualnie przypominający wiejską rezydencję z Francji albo Włoch. Zgrabną barokową rezydencję w Veltrusach otacza olbrzymi park ze ścieżkami prowadzącymi do skrytych w lesie pawilonów. Okazały salon męski pałacu został ukazany w filmie Milośa Formana pt. "Amadeusz".
Czeskie filmy trzykrotnie zdobyły nagrodę Oskara w kategorii filmów nieanglojęzycznych.
- Popularna w Polsce jest pochodząca z Zaolzia zwyciężczyni "Szansy na sukces" Ewa Farna, jak również kompozytor i poeta Jaromir Nohawica oraz folkowy zespół Ćechomor.
Czeska muzyka zasłynęła w dobie romantyzmu za sprawą Bedricha Smetany i Antonina Dworzaka - kompozytorów czeskiej muzyki narodowej. Najbardziej znani są jednak w Polsce wokaliści: Karel Gott i Helena Vondraćkova - piosenkarze estradowi robiący karierę latach 70 i 80-tych.
- Czech to kraj śródlądowy graniczący z Polską, Niemcami, Austrią i Słowacją. Tworzą go trzy krainy o historycznym rodowodzie: Czechy, Morawy i Śląsk.
- Na początku XX w. 97% Czechów było katolikami, z czasem zaś ilość osób deklarujących przynależność do jakiejkolwiek religii spadła do 55%, dając pierwsze miejsce jako najbardziej ateistycznemu państwu w Europie. Dla większości obrzędy religijne to okazja do spotkania w gronie rodziny i przyrządzenia tradycyjnych potraw.
- Charakterystyczny czeski humor wpleciony z codzienną rzeczywistością w przystępny sposób przedstawił Jaroslav Haśek w "Przygodach dobrego wojaka Szwejka".
- Kuchnia czeska kojarzy się z knedlikami i są one dwojakiego rodzaju: bułczane (houskovy knedlik) oraz ziemniaczane (bramborovy knedlik).
- W 1918 r. powstała Czechosłowacja, a Praga została jej stolicą i mimo wielu lat wspólnej historii w 1993 r. Czesi oraz Słowacy zdecydowali o podziale państwa, przez co utworzona została Niepodległa Republika Czeska.
- W czasach komunizmu Czesi walczyli o ochronę podstawowych praw człowieka takich jak: wolność słowa, sumienia i wyznania, a także prawa do prywatności i organizowania zgromadzeń. Opierając się o rezolucję ONZ (podpisane przez rząd czechosłowacki) opracowano Kartę 77.
- W 1989 r. gdy system komunistyczny upadł już w całej Europie przejście do demokracji nastąpiło pokojowym oddaniem władzy w ręce opozycji, co zapobiegło gwałtownej transformacji, która wywołała kryzys gospodarczy w innych krajach postkomunistycznych..
- Obecnie czeska gospodarka jest najstabilniejszą spośród byłych państw socjalistycznych i opiera się na przemyśle oraz handlu jak również ważną rolę odgrywa turystyka.

Ostatnio edytowany przez Kadim (2019-04-04 14:12:26)

Offline

 

#5 2019-04-05 01:45:55

Green Izis

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2007-07-13
Posty: 36
Punktów :   

Re: O Czechach, kilka ciekawostek

W związku z tym, iż Czechy graniczą z Polską, stanowią doskonały cel weekendowych wypadów. Jest to jeden z bardziej osobliwych europejskich krajów, który na pewno warto zobaczyć. Mamy do wyboru zwiedzanie pięknych miast lub też aktywny odpoczynek w górskich rejonach. Naród czeski jest niezwykle interesujący. Wybierając się do Czech, warto poznać kilka ciekawostek o tym kraju i jego mieszkańcach.

-Najwyższym szczytem w Czechach jest jednocześnie szczyt Polski, a mianowicie Śnieżka – 1602 m n.p.m.
-Powierzchnia kraju jest aż 4 razy mniejsza od powierzchni Polski.
-Liczba mieszkańców jest czterokrotnie mniejsza niż liczba mieszkańców naszego kraju. Jest to kraj górzysty - w 95 proc. pokrywają go góry lub wzgórza.
-Do ciekawostek zaliczyć należy na pewno legendarnego Dzielnego Wojaka Szwejka, doskonale znanego także w Polsce. Jest to czeska postać literacka, jednak przez wielu uważana za nieoficjalny symbol Czech.
-Czesi uważani są za jeden z najbardziej muzykalnych narodów na świecie, a ich hymn pochodzi z teatralnej sztuki satyrycznej. To bardzo wiele mówi o tym, jak zdystansowane mają podejście do rzeczywistości i do życia.
-Obchodzą dwa święta zakochanych, a mianowicie oprócz znanego wszystkim św. Walentego, który obchodzony jest 14 lutego, kolejny raz świętują 1 maja. Patronem tego święta jest czeski poeta romantyczny Karel Hynek Mácha, który w poemacie "1 maj" napisał, że pierwszy majowy wieczór to czas miłości.
-Różnicę stanowi też czas odwiedzania grobów bliskich. Czesi nie odwiedzają grobów tak jak my 1 listopada, lecz w wigilię Bożego Narodzenia, a na grobach nie palą tradycyjnych zniczy, lecz tak zwane frantiszki. Są to tlące się stożki z mieszanki węgla drzewnego, trocin, drewna sandałowego i kadzidła.
-Charakterystyczne na wielkanocnych stołach w Czechach są oseni, czyli zdobione doniczki ze świeżym zbożem, w które wbija się przybrane kolorowymi wstążkami patyczki z przymocowanymi do nich pisankami, zajączkami, kurczaczkami.
-Kolejną wielkanocną tradycją jest smaganie kobiet w Wielki Poniedziałek witkami wierzbowymi, do których przyczepione są ozdobne wstążki zaplecione w warkocz. Smagnięcie takie ma sprawić, iż kobieta będzie zdrowa i jeszcze piękniejsza.
-Ciekawą tradycją jest wkładanie do wody na święto Barbary, czyli tak jak u nas – 4 grudnia - specjalnie przyciętych gałązek czereśni, które mają zakwitnąć do Świąt Bożego Narodzenia. Nazywane są one barborki.
-Czesi są jednym z najmniej religijnych narodów na świecie. Pomimo iż główną religią jest chrześcijaństwo, wielu mieszkańców nie przywiązuje do religii żadnej wagi, a wielu Czechów w ogóle nie jest ochrzczonych.
-Kolejną ciekawostką, zwłaszcza dla smakoszy piwa, jest to, że Czechy to ojczyzna tego napoju. Produkowanych jest tam ponad 200 różnych marek piwa. Jednocześnie jest to kraj, gdzie pije się go zdecydowanie najwięcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Piwo czeskie przez lata stało się dla wielu synonimem doskonałego smaku.

Offline

 

#6 2019-04-28 19:53:21

Devi

PIELGRZYM

Zarejestrowany: 2019-02-09
Posty: 36
Punktów :   

Re: O Czechach, kilka ciekawostek

Bardzo lubię Czeskie araszidy, to taki orzeszki w słodkiej polewie. Mają też taką czekoladę "Studencka", też jest smaczna. W Czechach podoba mi się to, że kraj jest tolerancyjny w każdym wymiarze. Czesi lubują przebywać wśród natury i gdy mają wolne, a też na sobotę i niedzielę jadą poza miasto i przesiadują na swoich ogrodowych działkach.
Cenią sobie swoją kulturę i szanują się nawzajem.

Offline

 

#7 2019-05-08 21:35:31

 Braahmi

BUDZICIEL

Skąd: Pruszcz Gdański
Zarejestrowany: 2019-04-26
Posty: 170
Punktów :   

Re: O Czechach, kilka ciekawostek

Niedawno byłam w Czechach i trochę ciekawostek się dowiedziałam o tym kraju. Nikt nam na przykład nie mówił, że Adolf Hitler miał taki plan aby wymordować żydów we wszystkich krajach oprócz tego kraju. Tam chciał stworzyć taki jakby skansen. W Pradze za jego decyzją zachowały się synagogi.

Offline

 

#8 2022-02-04 11:37:53

 Światło Himawanti

PIELGRZYM

Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2017-04-12
Posty: 74
Punktów :   
WWW

Re: O Czechach, kilka ciekawostek

Ahoj, Ahoj, Czechy nam podpadły za atak na kopalnię węgla Turów, którą chcą przejąć zagraniczne firmy sterowane z Niemiec. Bo chodzi o to, żeby po drugiej stronie granicy, więcej kopać i Niemcy mogły więcej zarabiać. A Polska niech zdycha bez wegla do elektrowni. Takie są Niemcy i przed ich zagrożeniem hitlerystycznym zawsze trzeba się Polsce bronić jak przez zarazą!


Brat z Bractwa Himawanti

Offline

 

#9 2022-02-07 20:20:35

Kadim

BUDZICIEL

Zarejestrowany: 2019-02-07
Posty: 124
Punktów :   

Re: O Czechach, kilka ciekawostek

Czesi po prostu dbają o swój kraj i reagują na czas.  Dlatego polski rząd musi ot tak zapłacić wysoką karę pieniężną i jeszcze zrobić to o co Czesi wnosili wcześniej. Gdyby nie zwlekano ze sprawą i zareagowano na czas, licząc się z południowymi sąsiadami wówczas Polacy zaoszczędzili by dużo pieniędzy, które można by wykorzystać na inne cele społeczne. Polityka jest dziwna i inna, zarówno w Czechach jak i w Polsce.

Offline

 

Om Om Om! Om Namah Śivaya! Mahadevaya! Mahakalaya! Om Namah Himavantyai Namah! MahaTripuraSundaryai! Om Śri Gurave Namah! Om Śri Lalitamohane Namah! Om Om Om!


pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

Firefox New

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Agios Rokkos