HIMAVANTI

Forum Rozwoju Duchowego: Ezoteryka, Joga, Tantra, Magia, Kundalini, Uzdrawianie, Bóg i Bogini, Mistyka, Intuicja, Jarstwo, Oświecenie, HIMAVANTI OM

Ogłoszenie


1. Listy dla Śri Guru, prośby o błogosławieństwa i uzdrowienie, relacje z działalności: Śri Mohandźi R.Z.Matuszewski., P.O. Box 247, 44-100 Gliwice 1, PL,
2. Grupy Medytacyjne: Laya Yoga & Tantra, Nauka o Czakramach - Uzdrawianie - Wielka Brytania: tel. +44 786 225 9946 (Andrew, jęz. angielski i polski)
3. Uzdrawianie, Egzorcyzmy; Ośrodek Bogini - Studzianki k/Łodzi - Mirosława Tomaszewska tel. 44-615 4984 lub +48 602-397 477 e-mail: kontakt@zlotamira.com
4. Problem z założeniem konta lub logowaniem - napisz do webmastera Portalu Himavanti: bractwo.himawanti@gmail.com

#1 2019-04-22 17:09:08

 Savitar

PIELGRZYM

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2016-10-14
Posty: 35
Punktów :   

Karate Do - podstawowe informacje.

Słowo to oznacza obecnie „pusta (naga, bez broni) ręka” (空手). Pełna nazwa „karate-dō” (空手道) lub „karate-jutsu” (空手術)) oznacza „drogę (sposób) pustych rąk”. Pierwotnie zapisywano je ideogramami: 唐手, co oznaczało „chińską rękę”, „chiński sposób walki” (dosł.: ręka Tangów).

Pojęcie obejmuje szeroką gamę stylów i szkół na całym świecie. Należy jednak pamiętać że Karate jest sztuką walki stworzoną przez mieszkańców Okinawy będącej w tamtych czasach częścią Królestwa Riukiu - suwerennego i odrębnego od Japonii państwa. Z uwagi na to że Okinawa jest już od lat częścią Japonii, mylnie uważa się, że karate jest japońską sztuką walki. Pamiętać należy, że Japończycy jedynie adaptowali i rozpowszechnili ją na cały świat wprowadzając często daleko idące modyfikacje form i metod treningu. Pierwszą taką istotną zmianą jest przeniesienie treningów z małych salek, które ulokowany były w prywatnych domach okinawskich Mistrzów, do obszernych sal sportowych co w znacznym stopniu przyczyniło się do zmiany charakteru treningu. Wprowadzony został też system stopni uczniowskich, których zdobywanie napawa dumą wielu adeptów. Należy jednak pamiętać, że na Okinawie osoby praktykujące Karate-Do posiadające uczniowskie stopnie (kyu) nazywane są MUDANCHA co w wolnym tłumaczeniu oznacza - człowiek bez stopnia. Pierwszym istotnym etapem w praktyce jest tzw Shodan (mały poziom). Na zachodzie bardzo często zdanie egzaminu na shodan łączy się też z rezygnacją z dalszego treningu podczas gdy w tradycyjnym ujęciu jest to dopiero początek istotnej pracy często mający charakter testowy.

Zarys historii:  Na Okinawie od wieków istniała sztuka walki Te. Była ona wytworem straży pałacowej królewskiego zamku w Shuri. Dokładnie nie wiadomo jak wyglądała od strony technicznej.W 1372 roku chińscy wojskowi zapoznają straż pałacową zamku w Shuri ze swoimi metodami sztuk walki przypominającymi dzisiejsze kata  (układy technik ćwiczone w pojedynkę). Podstawę treningu okinawskiej Te stanowiły ćwiczenia na makiwarze.Z czasem uzupełnieniem treningu stały się wspomniane kata i ich interpretacja (tzw BUNKAI). Te było umiejętnością walki dla pojedynczego człowieka,  w myśl koncepcji "Issen Issatsu" czyli " jedno uderzenie - jedno życie". Za twórcę współczesnego karate uważa się Sokona "Bushi" Matsumurę - szefa ochrony króla Królestwa Riukiu. Był on ekspertem okinawskiej Te, znał też chińskie ch'nan fa z okolic klasztoru Shaolin oraz Jigen-Ryu - japońską sztukę walki Klanu Satsuma. Na bazie tych trzech sztuk walki stworzył karate i nadał mu formę zbliżoną do tej jaką dzisiaj ćwiczymy.

Stopniowo poczęły kształtować się różne style karate, ich wyznacznikiem określającym przynależność stylową były tak zwane kata podstawowe.  Wyodrębniono cztery główne style: Shuri Te, Tomari Te, Naha Te, Uechi Ryu. Inne style były mieszaniną tych czterech grup w różnych proporcjach z technikami rodzinnymi. Dla stylu Shuri Te pochodzącym, od mistrza Anko Itosu podstawowymi kata są trzy Naihanchi, dla stylu Shuri Te pochodzącym od Chotoku Kyana podstawowym kata jest Seisan. Dla Tomari Te - stylu pochodzącego od Kosaku Matsumury kata wiodącym jest jedno kata Naihanchi. Dla stylu Naha Te pochodzącym od Kanryo Higaonny głównym kata jest Sanchin. Wreszcie dla Uechi Ryu stylu mistrza Kanbuna Uechi podstawowymi są trzy kata: Seisan, Sanchin i Sanseiryu.


Obecnie karate uprawia około 60 milionów ludzi na wszystkich kontynentach. Wyróżnia się 6 podstawowych styli karate: Shorin-Ryu (Anko Itosu), Shorin-Ryu (Chotoku Kyan), Goju-Ryu (Chojun Miyagi), Uechi-Ryu (Kanbun Uechi), Shito-Ryu (Kenwa Mabuni), Shotokan (Gishin Funakoshi). Wszystkie te style utworzyli mistrzowie z Okinawy. Inne z uprawianych i popularnych styli są kombinacjami tych sześciu wyżej wymienionych. I tak np. Kyokushinkai (Masutatsu Oyama) to połączenie Shotokan i Goju-Ryu, a Wado-Ryu (Hironori Ohtsuka) to Shotokan z elementami Shindo Yoshin-Ryu Jujitsu. W obrębie każdego stylu funkcjonuje od kilku do kilkudziesięciu szkół karate, które posiadają własne struktury międzynarodowe.

To tylko kilka informacji, które uznałem za interesujące na wstęp. Zaprasza do komentowania i rozwijania wątku. Czy ktoś z Was trenuje lub trenował Karate?

Offline

 

#2 2019-04-25 16:56:42

 Himawant

BUDZICIEL

Skąd: Polska
Zarejestrowany: 2008-05-22
Posty: 157
Punktów :   
WWW

Re: Karate Do - podstawowe informacje.

Karate tradycyjne to dobra forma sztuki walki, i generalnie zawsze trzeba wybierać sekcje gdzie nie zapomnieli o filozofii bushido, energii wewnętrznej, o kształtowaniu ducha. Bo niektórzy uprawiają zwykłą bijatykę i myślą, że to karate. Nie ma doskonalenia duchowego, nie ma Do, nie ma karate-do.


___________ Himawant ___________
Duchowy Poszukiwacz Miłości i Światła.
Uczeń Mistrza Lalita Mohana od 1987 roku.
Jestem w Bractwie Himawanti wystarczająco długo aby stwierdzić, że każdy kto mówi coś złego o Lalita-Mohan-Dźi jest kłamcą i oszustem!

Offline

 

#3 2019-04-26 00:15:21

 Savitar

PIELGRZYM

Skąd: Pomorze
Zarejestrowany: 2016-10-14
Posty: 35
Punktów :   

Re: Karate Do - podstawowe informacje.

Wczoraj na treningu dowiedziałem się że jest ponad 400 różnych stylów Karate. Wszystkie wywodzą się z Okinawy ale często mają bardzo mało już wspólnego z rdzennym okinawskim sposobem praktyki Karate-Do. Z doświadczenia mogę jedynie potwierdzić, że faktycznie znaleźć dobrą szkołę nie jest łatwo - sam dojeżdżam ok 40 km na Dojo bo pobliskie szkoły nie przypadły mi do gustu. I jestem bardzo zadowolony - solidny trening podstaw, konfrontacja full kontakt i dbałość o tradycje.

Offline

 

Om Om Om! Om Namah Śivaya! Mahadevaya! Mahakalaya! Om Namah Himavantyai Namah! MahaTripuraSundaryai! Om Śri Gurave Namah! Om Śri Lalitamohane Namah! Om Om Om!


pun.pl - załóż darmowe forum dyskusyjne PunBB

Firefox New

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Jako producent szamb zapewniamy