Kapali - 2007-10-08 20:48:35

Podstawy wedyjskiej astrologii
TITHI – DNI PLANET – NAKSZATRA


Astrologia wedyjska to nie tylko nauka ale także filozofia oraz elementy religii. Wiedza o wpływie planet na nasze życie zawiera wytłumaczenie procesów zachodzących w ciele człowieka jak i we Wszechświecie. Astrologia jest zawarta w wiecznych pismach – Wedach. Kaala Purusha (Dusza Czasu, wcielony czas) posiada kończyny odnoszące się do 12-tu Znaków Zodiaku. Są nimi kolejno: głowa, twarz, ręce, serce, żołądek, biodra, brzuch, genitalia, uda, kolana, kostki i stopy. Najwyższa z wszystkich żywych istot - Bóg, Brahman ma nieskończenie wiele ekspansji, wcielił się także w 9 (Nava) planet by obdarzyć żywe istoty skutkami ich przeszłych działań – Karmą. Bóg jest zwany Janardana (Dźanardana) co znaczy, że przyjął pomyślną formę planet by zniszczyć demony (asury, złe siły) i podtrzymać boskie istoty: Słońca - Rama, Księżyca - Kriszna, Marsa - Narasimha, Merkurego - Buddha, Jowisza - Vamana, Wenus - Parashurama, Saturna - Kurma (Żółw), Rahu - Varaha (Dzik) i Ketu - Ryby (Ryba). Karma determinuje nie tylko nasze przyszłe narodziny ale i rodzaj miejsca w którym się rodzimy lub miejsce w którym podczas narodzin umieramy, bo i tak bywa, że dziecko umiera już w łonie matki, określa warunki egzystencji, bogactwo a także sytuacje i ludzi z którymi się w życiu spotykamy nie mówiąc nawet o cechach ciała, umysłu i inteligencji. Czynności, które wykonujemy są kontynuacją naszych działań z przeszłości a rezultat ostateczny umiejscowiony jest w naszej determinacji i wolnej woli. W przeciwieństwie do astrologii zachodniej, która jest oparta na tropikalnym zodiaku wedyjski system astrologii (jyotisha) bierze zwykle pod uwagę gwiezdną (rzeczywistą) pozycję gwiazdozbiorów. 

Jyotisha, Dźyotisza, Astrologia nie jest fatalistyczna i nawet sam Brahma nie może powiedzieć dokładnie co się zdarzy. Pierwszym krokiem do zrozumienia astrologii wedyjskiej jest znalezienie sobie dobrego Guru, który jest znawcą przedmiotu. Astrologia jest złożona z dwóch słów "astro" odnoszące się do badania ciał niebieskich i innych zjawisk oraz “logos" znaczące logiczne stosowanie podmiotu w laboratoryjnych warunkach, a także naukę, słowo, świat. Termin “wedyjska” odnosi się do okresu czasu, w którym pisma zwane Wedami (Veda) były spisane oraz kodyfikację danych przez Bhrigu Muni. Jest baza danych utworzona w Indiach w formie Bhrigu Samhita, posiadająca zapisy różnych diagramów narodzin i dotyczących ich wydarzeń w życiu danego WH. W ten sposób, astrologia wedyjska odnosi się do metod astrologicznych, które były studiowane i ćwiczone w Indiach od od niepamiętnych czasów. Czołowy interpretator Maharishi Paraśara ujął tą wiedzę w monumentalnej i klasycznej Brihat Parasara Hora Śastra, w formie standardowego tekstu przekazanego wszystkim Jyotish (astrologom wedyjskim).

W astrologii wedyjskiej, słoneczny kalendarz składa się z dwunastu domów po 30 stopni i oczywiście całkowita długość wynosi 360 stopni. Nazwany jest Dwadas Aditya, dwunastoma znakami Słońca. Te znaki są stałe, w przeciwieństwie do używanych w zachodniej astrologii, chociaż nazwy i pozostałe znaczenia, natura, etc., są podobne. Faktycznie jest dwanaście domów, które rządzą różnymi dziedzinami życia a spośród nich 3, 6, 10 i 11 dom są nazwane Upachaya lub inaczej domami wzrostu. Sprawiają one, że człowiek odnosi sukces poprzez własne pragnienia i pracę nad sobą oraz ćwiczenie silnej woli. Można ująć to inaczej, mówiąc, że warunkami sukcesu jest nasze pragnienie i determinacja a nie czynniki zewnętrzne. W ten sposób, zakres możliwych do osiągnięci korzyści w naszym życiu wynosi około 33% i jeśli użyjemy własne talenty we właściwy sposób wartość ta stanowi naprawdę dużo. Srimad Bhagavat Gita jest dyskusją pomiędzy Śri Kriszną a Jego żarliwym uczniem Ardżuną, który był kszatriją - wojownikiem. Wątpliwości Ardżuny dotyczyły tego, dlaczego musi walczyć w bitwie przeciw własnym krewnym i dlaczego Kryszna także nakłania go do tej czynności. Szósty dom w niektórych tłumaczeniach horoskopu wiążemy z wrogami i bitwami a ten jest kierowany wolną wolą osoby jako, że jest Upachaya. Dlatego Bhagavan (Bóg, Mistrz) musiał wyjaśnić Ardżunie kwestie dotyczące wartości i walki o prawdę.

Zodiak - Dwanaście Znaków Solarnych
Zodiak jest obszarem o kształcie okrągłego pasa w przestrzeni otaczającej Ziemię Możemy wyobrazić sobie go jako pas nieba szerokości 15 stopni po którym podróżują planety. To jest oczywiście także ścieżka Słońca, która jest nazwana ekliptyką. Zodiakalny pas jest podzielony na dwanaście części słonecznych i każda część zawiera trzydzieści stopni w długości przestrzeni nazwanej znakami Zodiaku. W ten sposób znak jest jednym dwunastym podziału zodiakalnego okręgu: 12 znaków to 360 stopni. W tym okręgu planety przemierzają odległości po własnych orbitach i różnych odległościach od Ziemi. Zodiak Księżyca ma 27 Znaków nazywanych też domami lub żonami Księżyca.
Baran (Mesha), Byk (Vrishabh), Bliźnięta (Mithuna), Rak (Kataka), Lew (Simha), Panna (Kanya), Waga (Thula), Skorpion (Vrischika), Strzelec (Dhanu), Koziorożec (Makara), Wodnik (Kumbha) i Ryby (Meena). Przez te Znaki planety podróżują albo tranzytują z zachodu na wschód, przechodząc przez jeden znak do drugiego: od Barana do Ryb. Każdy znak posiada określony wpływ. Planety jako, że podróżują dookoła Zodiaku wywierają wpływ według swojej natury i pozycji w Zodiaku oraz według wzajemnych relacji. Chociaż według astrologii Zachodu jest dwanaście planet, mianowicie: Słońce, Księżyc, Mars, Merkury, Jowisz, Wenus, Saturn, Rahu, Kethu, Uran, Neptun i Pluton, wedyjska astrologia przyjmuje tylko pierwszych dziewięć. Pluton jak wiadomo jest planetoidą nie planetą, stąd nie brano go pod uwagę w dawnej wedyjskiej tradycji. Każdy znak Zodiaku jest władany przez planetę która jest określona jako jego Władca. Słońce i Księżyc posiadaj jeden znak: Lwa i Raka. Mars, Merkury, Jowisz, Wenus i Saturn dwa znaki. Kontrowersyjne są Rahu (dawniej Uran) i Kethu (dawniej Neptun), jako, że współcześnie nie są one planetami, a jedynie węzłami księżycowymi czy też księżycami pyłowymi Ziemi. Rzucają one jednak swoje spojrzenie (Drishti inaczej mówiąc aspekt) na znaki. Rahu i Ketu to pozostałość po starożytnej wiedzy o istnieniu Urana i Neptuna, dwóch wielkich, acz niewidocznych gołym okiem planet Układu Słonecznego. Uran w zasadzie jest ledwie dostrzegalny, ale trzeba znać jego pozycję, żeby go czasem dostrzec. Weda uznaje zasadniczo wpływ jedynie planet widzialnych gołych okiem, a pozostałe pomija jako nieistotne. Mars jest władcą Barana i Skorpiona, Merkury Bliźniąt i Panny, Jowisz Strzelca i Ryb, Wenus Byka i Wagi a Saturn Koziorożca i Wodnika.

TITHI – DNI FAZY KSIĘŻYCA
Tithi to kolejne dni fazy księżyca od Nowiu Amavasya do Pełni Purnima i znów do Nowiu. Ezoteryka Wschodu ukazuje kolejne z 16 w sumie dni jako kolejne oblicza  Bogini Śri Devi Lalita Himavanti. Można cechy dominujące dla każdej księżycowej fazy rozumieć jako Śakti (Shakti) Bogini Gayatri Lalita Devi. W istocie są to też ezoteryczne stadia przebudzenia Śri Devi Kundalini Lalita Himavanti Śakti.
Tithi jest wedyjską datą kalendarza księżycowego i miarą odległości między Słońcem a Księżycem zaczynającą się od Pratipada gdzie łączą się w Amavasya, a kończy się w Poornima kiedy znajdują się naprzeciw o 180 stopni. Jest 15 Tithi w Śukla Paksha w pierwszej, przybierającej połowie miesiąca i 15 Tithi w drugiej odbierającej połowie Księżyca (Krishna Paksha). Każdy odcinek Tithi jest kątem 12 stopni, gdyż dzielimy 360 stopni na łącznie 30 faz. Tithi mają różną długość trwania, a to z uwagi na to, że Księżyc ten odcinek 12 stopni przebiega szybciej, gdy jest w peryhelium, a wolniej, gdy jest w aphelium orbity.

PRATIPAT – Dzień Pierwszy
Pierwsza połowa dnia jest pełna niepokoju, pozostałego po poprzedzającym nowiu lub pełni. W drugiej połowie pojawiają się nowe potencje nadchodzącej pakszy. Entuzjazm, optymizm, zachwyt, nadzieja i oczekiwanie to emocje towarzyszące pierwszemu tithi. Dobrze dziś zaplanować nadchodzące 14 dni. Ten dzień jest omenem nadchodzącego miesiąca. Warto obserwować jego przebieg. Urodzeni w pratipat najczęściej trafiają do dobrej rodziny, która zapewni im wykształcenie i opiekę. Posiadają dobre maniery i dysponują dużym intelektem. W życiu osiągają sukces dążąc do celu z rozmachem. Są dobrymi pracownikami, zawsze gotowi do pomocy.

DWITIYA
Pratipat jest dniem pomysłu, dwitiya wcielenia go w życie. Dobry dzień na interakcje społeczne i wszelkie działania. Rzeczy zainicjowane tego dnia będą pięknie rozwijać się. Kiedyś w tym dniu przeprowadzano koronację. Dziś możemy zawierać małżeństwo, wybierać zarząd, przyjmować chrzest, siać ziarno, zacząć podróż, przeprowadzić religijny rytuał. Urodzeni w dwitija będą wzrastać materialnie, wykazywać biegłość w społecznych konwenansach. Są najczęściej lubiani, aktywni i towarzyscy.

TRITIYA
Jedynka to Bóg, dwójka to kreatywna para wspólnie zmieniająca świat, a trójka utożsamiana jest z ich dzieckiem. Dziecko jest niepewne i niestabilne, trochę zagubione w otaczającym je świecie. Łagodnieją napięcia, człowiek staje się bardziej otwarty i wrażliwy. Szybciej traci równowagę, ale jest również bardziej kreatywny, dobrotliwy i wyrozumiały. Urodzeni tego dnia mają szlachetny charakter, może brakować im trochę wewnętrznej stabilności, odwagi i zaufania do siebie. Lubią ruch, podróże i życie towarzyskie.

ĆATURTHI (Chaturti)
Wraz z dniem 9 i 14 stanowią najbardziej krytyczne dni miesiąca księżycowego. Powinno się unikać wszystkiego co może absorbować energie oraz co ma daleki i trudny cel. Nie należy rozpoczynać podróży, żniw, odradza się większe zakupy. W Indiach ludzie nie golą się, nie obcinają włosów ani paznokci. Codzienne rutynowe zajęcia nie podlegają żadnym ograniczeniom. Ganeśa o słoniowej głowie jest patronem tego dnia. Jego zadaniem jest niszczyć wszystkie przeszkody na ścieżce człowieka. Urodzeni w chaturthi są pełni witalnych sił, wytrwali, o wojowniczym duchu z dozą egoizmu i uporu.

PANĆAMI (Panchami)
Sanskrycka liczba pięć utożsamiana jest ze zręcznością, talentami, radością i seksem. Po ciężkim chaturdasi nadchodzi radosne panchami, barwne i pełne zabaw. Jest to dzień płodności i niewyczerpanych sił. Trochę w swoim nadmiarze zabawy podobny jest do pełni. Idealny dzień na podróże, wprowadzenie się do nowego domu, na zabawy i rozrywki. Urodzeni w panchami uchodzą za aktywnych, inteligentnych, trochę nerwowych. Mają wielu przyjaciół, kochają podróże, naukę. Generalnie są osobami religijnymi.

SHASHTI (Szaszti)
Dzień powrotu do codzienności. Po hucznym panchami człowiek odczuwa potrzebę zaprowadzenia porządku i równowagi, wysprzątania śmieci po wczorajszej zabawie. Zadaniem tego dnia jest poskromienie ciągłych pragnień niespokojnego umysłu. Wymaga to własnego wysiłku. Niedobry dzień na zewnętrzne czynności, lepiej skupić się na pracy nad zachowaniem czystości wewnętrznej. Warto zacząć leczenie, walkę ze słabościami i zakłóceniami. Patronem tego dnia jest bóg wojny, Kartikeya, szukający ofiar wśród największych wrogów człowieka: pożądania, złości, chciwości, dumy, zazdrości i złudzenia. Urodzeni tego dnia są inteligentni, trochę porywczy, odpowiedzialni. Są lojalnymi przyjaciółmi na których można liczyć. Często mogą chorować, gdyż zapominają o swym zdrowiu.

SAPTAMI (Sapthami)
Dzień dobry na wszelkie przedsięwzięcia, produktywny i aktywny. Doskonały do interesów, dobry fizycznie i psychicznie. Jego patronem jest Słońce. Daje oświecenie, pomyślność i rozwój, ale również intensywne gorąco. Należy unikać dzisiaj kłótni, rozpraw i konfliktów. Kreatywne siły warto wykorzystać na upiększanie świata. Urodzeni tego dnia mają predyspozycje do bycia na świeczniku. Sprawdzą się na wysokich pozycjach, będą szanowani i podziwiani.

ASHTAMI (Asztami) – Dzień Ósmy – Pierwsza Kwadra
Ósmy tithi jest kwadrą Księżyca. Ustawienie Słońca i Księżyca tworzy kąt 90 stopni. Siły przypływów i odpływów są minimalne. Następny groźny dzień przełomu. Lepiej unikać jakichkolwiek większych przedsięwzięć. Dzień pełen niepokoju, niestabilny. Umysł jest spokojniejszy niż w inne dni, pozwala nam spojrzeć w głąb siebie i dostrzec prawdziwe oblicze. Pełnia, pratipat i ashtami niszczą pamięć, dlatego nie zaleca się w te dni studiowania i poznawania nowych dziedzin wiedzy. Urodzeni tego dnia są niespokojni, pełni pasji, ale zainteresowani zgłębieniem niezmierzonych otchłani egzystencji.

NAVAMI
Dzień absorbujący naszą energię. Nie zaleca się rozpoczynania czegoś nowego. Nie powinno się zawierać małżeństwa, zaczynać podróży, siać czy orać, zaczynać wojny czy zawierać pokoju. Można podjąć działania, których celem jest zmiana i zaprowadzenie nowego porządku. Tradycyjnie w ten dzień unika się golenia, obcinania włosów i paznokci. Urodzonym tego dnia przypisuje się swarliwą i ruchliwą naturę. Ciężko znoszą stabilne i stagnacyjne warunki życia. Nowe budzi ich zainteresowania. Rodzina, dzieci, dom, praca i społeczne zobowiązania są dla nich uciążliwymi pętami.

DASAMI
Po dwóch uciążliwych dniach pojawiają się nowe siły i chęć do pracy. To ona jest królową dasami. Gdy pracę poświęcimy światu i Bogu staniemy się godni, by otrzymać błogosławieństwa jedenastego księżycowego dnia. Wszystko co się dziś zacznie stawia swój los pod dobrą gwiazdą. Swym dzieciom dasami stawia zadanie służenia boskim prawom. Są najczęściej religijni, kontaktowi, wielkoduszni, grzeczni i mili.

EKADAŚI
Jest to szczególny dzień. Wielu wiernych hindusów spędza go poszcząc, nie śpiąc w nocy, rozmawiając i śpiewając pieśni religijne. Tego dnia bramy do duchowości stoją szeroko otwarte i czekają na osoby, które chcą je przekroczyć. Bóg daje błogosławieństwa na rzeczy, które się dziś rozpoczynają, jednak szczególnie miły mu jest krok człowieka ku doskonałości. Poszcząc w dany tithi, osłabiamy jego negatywne potencje a podnosimy pozytywne. Wisznu, stwórca wszechrzeczy i utrzymujący porządek kosmiczny, jest patronem tego dnia. Jego imię Mukunda wskazuje, że to on obdarza człowieka wyzwoleniem. Urodzeni w ekadasi potrafią poradzić sobie w materialnym świecie, ale nie wiążą się z nim. Cokolwiek robią, okazuje się korzystne dla nich i ich licznych podopiecznych. Dobrze sytuowani, nie są obojętni na sprawy społeczności, w której żyją.

DVADAŚI (Dwadaśi)
Ten dzień daje brak przywiązania i możliwość spojrzenia z boku na swe problemy. Utrata czegokolwiek nie smuci tak jak w inne dni. Nie jest to zły dzień, ale nie nadaje się do spełnienia wielkich planów dotyczących tego świata. Trochę niestabilny, lecz dogodny do większości przedsięwzięć. Urodzeni w dwadasi są inteligentni, przyjaźni ludziom. Zawsze patrzą w dal, nie wikłając się w światowe intrygi. Często prowadzą życie uczonego lub mnicha. Skłonni do poświęceń dla bliźnich. Pisane jest im mieszkanie w pięknym domu.

TRAYODAŚI
Kama, indyjski bóg miłości, jest patronem tego dnia. Oznacza esencję i apogeum zmysłowości. Dzień ten spełnia każdą prośbę dotyczącą przyjemności i radości. Trayodasi jest pomyślny do wszystkich przedsięwzięć zgodnych z ludzkimi pragnieniami. Urodzeni tego dnia posiadają witalną, ale i władczą oraz chciwą naturę. Są odważni i atrakcyjni, często hołubieni przez zwolenników.

ĆATURDAŚI (Chaturdasi)
To święty dzień dla wyznawców Śiwy. Jest on jednym z głównych zarządców świata. Obsypany popiołami, zawsze pochłonięty medytacją. Swym wyglądem odstrasza materialnie usposobionych ludzi, ale i przyciąga możliwością zdobycia łatwych błogosławieństw. Ten dzień pokazuje człowiekowi wyższą drogę. Uczy jak żyć w świecie bez przywiązania do niego. Chaturdasi przygotowuje do zamknięcia starego okresu i rozpoczęcia nowego. Jest niepomyślne na wszelkie materialne przedsięwzięcia. Cisza przed jutrzejszą burzą. Urodzeni w chaturdasi są niespokojni, kapryśni, wybuchowi i pełni sprzeczności. Przyciągają do siebie niskiej klasy osoby i różnych ekstremistów.

PURNIMA (15 - Pournimasya)
To dzień pełni, Święto Bogini Lalita Himawanti Devi. Siła świetlna Księżyca osiąga punkt szczytowy, a wraz z nią emocje i uczucia. Ludzie stają się podnieceni, nadpobudliwi, funkcje systemu nerwowego ulegają zaburzeniu. Wzrasta liczba przestępstw na tle seksualnym i morderstw. Wybuchają rewolucje. W dzień pełni nie powinno zaczynać się żadnych większych przedsięwzięć. Życie wewnętrzne i zewnętrzne osiąga swój punkt szczytowy. Myśli i uczucia szaleją. Lepiej nie studiować, nie wygłaszać przemów, prawdopodobnie i tak nikt nie będzie ich słuchał będąc zajętym pogonią za swymi myślami. Najlepiej odprężyć się i z boku spojrzeć na cały ambaras. Urodzeni w purnimę posiadają zdolność rozkoszowania się życiem. Są łagodni, zdolni do wzruszeń i zachwytu. Rodzą się najczęściej w zamożnych rodzinach, nie mogą narzekać na braki w rozkoszach, a swą radością lubią dzielić się z innymi.

AMAVASYA (30)
Nów jest trzydziestym dniem w kalendarzu księżycowym i kończy cały miesiąc. Jest to Święto Boga Śiva. Światła Słońca i Księżyca spotykają się razem, a na nocnym niebie widać tylko gwiazdy. W atmosferze panuje nastrój pełnego napięcia spokoju, ciszy i wyczerpania. Zwierzęta wyraźnie są bardziej strachliwe i niespokojne. To co dotąd wytrzymywało ostatkiem sił, kończy swój żywot. Deska w łóżku, która już długo skrzypiała, dzisiaj może pęknąć. Układ trawienny funkcjonuje tylko w połowie. W Indiach amavasya wypadająca w poniedziałek jest dniem postu. Nie należy podejmować tego dnia trudnych przedsięwzięć, lepiej unikać złości i ryzyka. Urodzeni w amavasya często są psychicznie słabi. Chłodni w kontaktach międzyludzkich, mają skłonności do depresji. Ponieważ siła Księżyca, a zarazem umysłu jest słaba, mogą dokonywać cudów, gdy w życiu kierują się intelektem (o ile nie jest on źle nakierowany).


DNI TYGODNIA – Liczone od Wschodu do Wschodu Słońca!
Doba wedyjska rozpoczyna się o wschodzie Słońca. Planeta dnia rządzi godziną od wschodu Słońca. Zatem pierwsza godzina dnia w niedzielę, to godzina, Hora Słońca, Surya. W poniedziałek pierwsza godzina dnia to czas kierowany przez Księżyc. Zawsze od planety rządzącej pierwszą godziną dnia liczy się planetarny wpływ w całej dobie, tak za dnia jak i przez noc, aż do kolejnego wschodu Słońca.

NIEDZIELA – Dzień Słońca - Surya
Jest to dzień Słońca, króla wszystkich planet. W kalendarzu wedyjskim siedmiodniowy cykl rozpoczyna się od niedzieli. Znamienne jest to, że człowiek Zachodu postawił dzień Słońca na końcu kalendarza. Można to tłumaczyć faktem, że Słońce odpowiada za siłę twórczą i pragnienie kształtowania świata, symbolizuje wiarę we własne siły, piękno życia i dążenie do materialnej doskonałości. Jest to ostateczny cel nowożytnej kultury. We wschodniej filozofii jest to punkt wyjścia, a końcem jest obojętność, oddzielenie od materii i powrót do Boga symbolizowany przez Saturna i sobotę.
- Jest to dobry dzień do odnowienia sił twórczych. Niedziela następuje po ciężkim, absorbującym energie dniu - sobocie. Polska nazwa nie-dziela wskazuje na ograniczenie zajęć tego dnia.
- Można siać zboże, sporządzać leki, rozpocząć wojnę (walkę).
- Nie powinno się spuszczać statków na wodę, podróżować na zachód (kierunek śmierci Słońca), lekarze o ile jest to możliwe nie powinni zaczynać leczenia chorób gorączkowych i zapalnych.
- Niedziela jest gorącym dniem, trochę surowym; sposób, w jaki człowiek go spędza wpłynie na jego kreatywne potencje w ciągu tygodnia.
- Warto poświęcić czas na muzykę i czynności rozwijające twórcze energie.
Urodzeni w niedzielę:
Zazwyczaj szczęśliwi ludzie. Posiadają poczucie humoru, promienne i miłe oblicze. Nie powinni narzekać na materialną sytuacją, brak inteligencji czy popularności. Na zewnątrz silni i dynamiczni, lecz wewnętrznie mogą się załamywać, wątpiąc w swą rolę w świecie. Często nie doceniają swej wartości. Fizycznie Słońce obdarza miodowym kolorem oczu i okrągłą twarzą.

PONIEDZIAŁEK – Dzień Księżyca – Ćandra
Tego dnia króluje Księżyc. Odpowiada on za umysł, a wiec myśli, uczucia, tęsknoty, radości i cierpienia człowieka. Umysł jest zmienny i niepewny, często ma swoje kaprysy i zachcianki, taka jest też natura poniedziałku.
- W poniedziałek można urządzić wesele, kupić ubrania i biżuterię, artykuły żywnościowe, grunty - jednak ze względu na niestabilność tego dnia nabyte dobra można szybko stracić.
- Dzień dobry na wszystkie międzyludzkie interakcje. Najczęściej przebiegają one łagodnie i przyjemnie.
- W tym dniu jest więcej wypadków przy pracy, więcej chorych zgłasza się do lekarza, więcej samobójstw. Do dzisiaj w ortodoksyjnych częściach Indii to tego dnia, a nie w niedzielę zamyka się sklepy i organizuje dzień wolny.
- W poniedziałek człowiek jest bardziej podatny na wpływy, a umysł bardziej niespokojny i ruchliwy niż w inne dni. Lepiej więc nie podejmować decyzji wymagających trzeźwości i stabilności.
Urodzeni w poniedziałek:
Fizycznie Księżyc obdarza białą cerą, pięknymi oczyma, niskim wzrostem i pulchnymi kształtami. Są to osoby, które lubią dom i domowe ciepło, mają dobrą pamięć i bujną wyobraźnię. Posiadają wielki wdzięk, łagodność i wrażliwość. Mogą być zmienne i kapryśne o skłonnościach do załamań psychicznych.

WTOREK – Dzień Marsa - Mangala
Tym dniem rządzi Mars w sanskrycie nazywany Mangal.
- Dzień ten dotyka głównie fizycznej sfery, jest niekorzystny do większości przedsięwzięć.
- Można rozpocząć wszystkie zabiegi wymagające siły, odwagi, stanowczości i dozy okrucieństwa.
- Tego dnia łatwiej niż w inne dochodzi do sporów i wypadków.
Urodzeni we wtorek:
Mars obdarza czerwonym odcieniem włosów, skóry i oczu, daje trochę agresywny wygląd. Jego dzieci są najczęściej muskularne, o zdolnościach do heroicznych czynów. Mogą cechować się wybuchowością, konfliktowością i brutalnością.

ŚRODA – Dzień Merkurego – Budha, Tareya
Jest to dzień Merkurego, księcia obrotności i bystrości. Merkury odpowiada za intelekt i uczenie się – te czynności szczególnie współgrają z energiami środy.
- W środę można zorganizować wesele, założyć szkołę czy bibliotekę.
- Można przygotowywać leki, opracowywać nowe projekty i wdrażać je w życie.
- Jest dobrym dniem do wszelkich biznesów. Można korzystnie kupować i sprzedawać.
- Nie należy zaczynać działań niepewnych i mogących przysporzyć trosk i niepokojów.
- Dzień dobry na spotkanie ukochanych.
Urodzeni w środę:
Są grzeczni i wytworni, ich osąd jest jasny, myślą szybko i łatwo. Nawiązują szybciej niż inni znajomości. Nie wierzą w rzeczy niesprawdzone, gdyż wiara nie jest cechą Merkurego jego sprawą są wątpliwości. Daje on swym dzieciom młodzieńczy wygląd, ale i nadpobudliwość oraz nerwowość. Środowe osoby są dobrymi mówcami i analitykami.

CZWARTEK – Dzień Jowisza – Guru, Bryhaspati, Brhaspati
Patronem czwartku jest Jowisz, planeta obdarzająca wieloma błogosławieństwami, pełna mądrości i optymizmu.
- Czwartek jest najlepszym ze wszystkich dni. Dobry na zakupy, ożenek, rozpoczęcie ważnych przedsięwzięć.
- Wiele indyjskich rodzin swoje większe zakupy załatwia właśnie w czwartki.
- Tego dnia głos intuicji jest silniejszy, a moce opiekuńcze aktywniejsze. Wszystko co zacznie się w czwartek będzie rosnąć i rozwijać się z korzyścią dla wszystkich.
- Nie należy tego dnia wyruszać na południe, gdyż tam swe królestwo posiada pan śmierci, a czwartek jest dniem życia.
- Również strzec się należy chciwości, pychy, zazdrości i małostkowości, gdyż Jowisz nie lubi tych cech.
Urodzeni w czwartek:
Jowisz obdarza wielkością na różnych polach. Może to być wielki wzrost, potężny intelekt, bogactwa lub pozycja społeczna. Czwartkowe dzieci są raczej optymistami, o dużej intuicji. Najczęściej są szczęśliwe w życiu i nie narzekają na braki. Są religijne i posłuszne boskim prawom.

PIĄTEK – Dzień Wenus – Śukra (Shukra)
Wenus, patronka tego dnia, obdarza wrażliwością, zmysłowością i skłonnością do zabawy.
- Dzień ten nie jest tak korzystny jak poprzedni. Oczywiście dla wielu osób cechy i błogosławieństwa Wenus są szczytem marzeń, jednak dla umysłu, skupionego na wydostaniu się z materii często stają się przeszkodą.
- Piątek jest korzystny dla przedsięwzięć mających na celu szczęśliwe życie w materialnym świecie: można zawierać małżeństwo, kupować ubrania, uprawiać wszystkie rodzaje sztuki, kupować ziemię i zajmować się kwiatami.
- Jest to dobry dzień na społeczne i prywatne zabawy, przyjęcia, romanse i uczty.
- Zaniechać należy czynności nadwerężających życiowe siły. Hindusi w tym dniu nie obcinają włosów i paznokci.
- Nie powinno się zastawiać dobytku, sporządzać testamentu, dokonywać wyprzedaży.
Urodzeni w piątek:
Piątkowe dzieci są bogate, szarmanckie, uzdolnione artystycznie, zręcznie obchodzą się z ludźmi. Ich szczególną cechą jest wybitna intuicja, toteż najczęściej nie mylą się w swych przeczuciach.

SOBOTA – Dzień Saturna – Śani (Shani)
Dzień Saturna nie cieszy się najlepszą sławą wśród astrologów.
- Sobota i wtorek to najcięższe dni tygodnia. Cokolwiek rozpoczyna się w sobotę ma tendencję do przeciągania się w czasie. Najlepiej zacząć więc coś, co będzie miało długi przebieg. Zdobytego tego dnia przyjaciela mamy przez całe życie.
- Można wprowadzić się do nowego domu, kupić bydło ziemię czy budynek, przeprowadzać zabiegi chirurgiczne.
- Lepiej wstrzymać się z czynnościami nadwerężającymi nasze siły. Nie należy się kłócić, obcinać włosów czy paznokci. Według hindusów obcinanie włosów i paznokci obniża potencje energetyczne człowieka. Osoby znające się na magii właśnie tych elementów używają, by połączyć się z wybraną osobę. Dla mnicha ogolenie głowy w czasie święceń symbolizuje rozpoczęcie nowego życia.
- Dobrze dziś zrobić porządki przed nadchodzącym nowym tygodniem czy przeprowadzić post w celu oczyszczenia organizmu.
Urodzeni w sobotę:
Rozwijają się wolniej niż ich bracia z pozostałych dni, ale z głębokim przemyśleniem. Traktują życie poważniej i później osiągają spełnienie. Najczęściej druga połowa ich życia jest dużo lżejsza i przyjemniejsza. Potrzebują cierpliwości - im dłużej zajmują się jakąś sprawą, tym lepszy rezultat przyniesie. Czasem mogą być osobami chłodnymi, zdolnymi do karania innych.


Na podstawie wykladów Mistrza Lalit'Mohan Baba Ji (Gdynia 1998)

cryoking combo dmuchane rękawki do pływania sneakerssklep