Kaivalin - 2008-05-01 19:22:00

PODSTAWOWE REGU£Y PRAKTYCZNEJ INTERPRETACJI HOROSKOPU
Regu³y Mistrza Morinusa


Materia³y z wyk³adów nauk duchowych Mistrza Lalita Mohan G.K.

J.B. Morin de Villefranche [Morinus]
(1583-1656) urodz. 22.02.1583 [greg.] godz. 20.33 Villefranche
zm. 16.11.1656r. - Wybitny astrolog francuski.

Jeszcze jako m³ody astrolog pracowa³ dla biskupa Boulogne. Pó¼niej by³ równie¿ astrologiem kardyna³a Richelieu. By³ obecny przy porodzie, gdy królowa Anna rodzi³a Ludwika XIV. Umieraj±c ze strachu chowa³em siê za portier± w buduarze królowej, aby zanotowaæ dok³adny czas pierwszego krzyku dziecka - wspomina³ potem Morinus. Towarzyszy³ w podró¿y do Rzymu córce króla Henryka IV, przysz³ej ¿onie króla Anglii Karola I. W Rzymie zosta³ serdecznie przyjêty przez wybitnego astrologa... papie¿a Urbana VIII. Morinus jako pierwszy krytycznie opracowa³ astrologiczne dziedzictwo Ptolemeusza. Jest on równie¿ autorem systemu domów. Morinus opublikowa³ swoje obserwacje w monumentalnym dziele, 26 tomowym Astrologia Gallica wydanym po¶miertnie w Hadze w 1661r. Dzie³o Morinusa O determinacji sta³o siê podrêcznym skarbcem wiedzy astrologicznej dla wielu pokoleñ adeptów astrologii oraz profesjonalistów. Morinus prognozowa³ dok³adnie m.in. wydarzenia ¿yciowe i los Karola I oraz jego ¿ony. Przepowiedzia³ dok³adn± datê ¶mierci Ludwika XIII. Jako astrolog w³adców nie móg³ jednak przekazaæ potomno¶ci tajemnic i sekretów, które tworzy³y kanwê jego prognoz i udzielanych przez niego porad. Obecnie najbardziej u¿ywanym zbiorem regu³ Morinusa jest konspekt jego dzie³a sporz±dzony przez H. Selva La theorie des determinations astrologiques de Morin de Villefranche, Editions traditionelles, Paris, 1986. Astrologiczne dzie³o Morinusa zosta³o równie¿ opracowane jako J. B. Morin Les remarques astrologiques, Bibliotheca hermetica, Retz, Paris, 1975

* * * * * * *

UWAGA! Dodatki na temat Plutona pochodz± z czasów po jego odkryciu i czêsto nie s± dostatecznie zweryfikowane...
Staro¿ytna astrologia nie przywi±zuje wagi do ¿adnych ma³ych planetek takich jak Pluton o niewielkim znaczeniu. Astrologia zachodnia poczyni³a wiele b³êdów dokonuj±c nadinterpretacji znaczenia Plutona, chocia¿ w rzeczywisto¶ci to Saturn koñczy istotne wp³ywy planet astrologicznych. Traktujmy Plutona i inne planetoidy z przymru¿eniem oka, nigdy na powa¿nie, a interpretacja bêdzie dobra, bo przez przecenianie wp³ywów takiej mikroplanetki najwiêksze b³êdy astrologia XX wieku pope³ni³a.

* * * * * * *

1. Benefik jest szczególnie dobrze dysponowany gdy znajduje siê w znaku zgodnym ze sw± natur±.

Chodzi tu np. o Jowisza w Strzelcu lub Rybach, ale tak¿e w znaku Raka, gdy¿ w Raku jest on wywy¿szony. Mo¿na dodaæ do tego tak± sytuacjê, gdzie Jowisz dysponowany przez Wenus te¿ nie bêdzie ¼le dysponowany.

2. Malefik jest szczególnie ¼le dysponowany, gdy znajduje siê w znaku przeciwnym swojej naturze (np. Mars w Wadze).

3. Efekt dzia³ania benefika silnego przez pozycjê i aspekty jest szczególnie korzystny.

4. Efekt dzia³ania benefika silnego przez pozycjê, ale ¼le aspektowanego przez innego benefika, jest niedoskona³y (tzn. zrealizuje siê zamiar lub oczekiwanie, ale z trudno¶ci±, lub po pokonaniu jakich¶ przeszkód).

5. Efekt dzia³ania benefika silnego przez pozycjê, ale w z³ym aspekcie malefika nie zrealizuje siê inaczej jak po nieszczê¶ciu.

Oznacza to, ¿e dobrze po³o¿ony benefik, nawet je¿eli jest ¼le aspektowany przez malefika, nie traci dobrej cechy, tylko trzeba pokonaæ okre¶lone przeszkody, albo musi zdarzyæ siê jakie¶ nieszczê¶cie, ¿eby co¶ dobrego z tego wyniknê³o.

6. Efekt benefika w z³ej pozycji, ale w dobrym aspekcie innego benefika jest korzystny (np. Jowisz w Bli¼niêtach w trygonie do Wenus: Jowisz jest zniszczony, ale w dobrym aspekcie benefika ju¿ jest korzystny np. dla literatury, dzia³alno¶ci artystycznej itd). Mo¿e to byæ jednak nie tak wa¿ne dla ca³o¶ci ¿ycia, mo¿e to byæ efekt krótkotrwa³y; zale¿y to od dyspozytora (np. Jowisz w Kozioro¿cu, dysponowany przez Saturna. Wówczas efekty dobrego aspektu z Wenus bêd± hamowane przez Saturna).

7. Efekt benefika w z³ej pozycji i z³ym aspekcie benefika zapowiada wydarzenia tylko pozornie szczê¶liwe.

Znaczy, ¿e kalumnie, k³opoty, choroba bêd± cen± za te szczê¶liwe wydarzenia (np. Jowisz w Bli¼niêtach w opozycji Wenus w Strzelcu).

8. Planeta beneficzna produkuje zawsze efekty korzystne. W dobrej pozycji i aspektach zachowuje ca³± sw± moc. Ale w z³ej pozycji i aspektach produkuje pozorne dobro lub ukryte s³abo¶ci.

Szczególnie gdy w grê wchodzi dom 12 lub Ryby, albo te¿ widzialne s³abo¶ci charakteru b±d¼ cielesne (widoczne w innych domach). Patrz±c szczegó³owo na naturê planety:

Jowisz - s³abo¶æ charakteru, kompromisy, hipokryzja, nadzieje nie do zrealizowania, bigoteria, lekkomy¶lno¶æ, choroby kr±¿enia, zatrucia krwi.

Wenus - lenistwo, w±tpliwy sposób prowadzenia siê, chaos, efektywno¶æ nadmierna, skandale, choroby kobiece, weneryczne.

S³oñce - dyshonor, nie³aska, niekorzystne zmiany sytuacji zawodowej i ¿yciowej, czyja¶ ¶mieræ, choroby serca i oczu

Ksiê¿yc - jako ¿e jest silnie zwi±zany z mentalno¶ci± cz³owieka dojrza³ego wywo³uje niesta³o¶æ charakteru, z³o¶liw± mentalno¶æ, powoduj±c± z³e oceny innych ludzi, ¶mieræ matki czy siostry, niekorzystne zmiany w ¶rodowisku, choroby ¿o³±dka, uk³adu limfatycznego.

9. Malefik produkuje tylko z³e efekty. Jednak w dobrej pozycji i aspekcie daje uk³ad korzystny.

Malefik musi po prostu mieæ z³y aspekt, bo tylko przez aspekt wy³adowuje siê energia planety. Planeta dobrze aspektowana nie jest maleficzna, nawet je¿eli jest to Mars czy Saturn.

Dobre dzia³anie malefików przejawia siê w ten sposób:

Saturn - korzy¶ci przez przewidywanie i persewerancjê, po¶wiêcenie, pracê, erudycjê, metodê, organizacjê; charakterystyczne jest to dla wy¿szych stanowisk urzêdowych, geologów, górników, ludzi dokonuj±cych poszukiwañ i klasyfikacji materia³ów; d³ugie ¿ycie, spadek, nieruchomo¶ci.

Mars - zdecydowanie, energiê, odwagê i postêpowo¶æ

Uran - genialne objawienia i wynikaj±ce z tego nieprzewidziane korzy¶ci, wielkie sukcesy towarzyskie i socjalne.

Neptun - intuicjê i inspiracjê pochodz±ce ze ¶wiata niewidzialnego; czêste u kompozytorów, poetów a tak¿e samotnych nawigatorów typu Teliga; Neptun w domu 9 lub Strzelcu jest charakterystyczny dla podró¿y astralnych.

- Pluton - u¶mierca, ¿eby stworzyæ co¶ nowego, dlatego tworzy nowe okazje; po klêskach i k³opotach stwarza now±, ciekaw± sytuacjê.

10. Planeta maleficzna silna przez pozycjê i aspekt traci wiele ze swej z³ej natury i produkuje efekty korzystne, które mog³yby byæ okre¶lone przez jej w³a¶ciwe sygnifikacje oraz sygnifikacje planety aspektuj±cej.

11. Planeta maleficzna silna przez sw± pozycjê, ale w z³ym aspekcie benefika, produkuje efekty korzystne, ale takie, które s± wyprzedzone pewnym po¶wiêceniem, cierpieniem, wysi³kiem. Czasami tego rodzaju ofiara nastêpuje po efekcie korzystnym.

Kiedy mówimy - silna przez pozycjê - chodzi tu o np. Jowisza w Rybach albo w Strzelcu; to jest Jowisz silny przez sw± pozycjê. Nie - Jowisz w D.X ale w Pannie. Chodzi o pozycjê zodiakaln±, nie horoskopow±. I teraz, kiedy planety maleficzne, np. Saturn w Kozioro¿cu, bêdzie silny przez sw± pozycjê, a bêdzie w kwadraturze Jowisza, wówczas wyprodukuje raczej efekty tego Saturna w Kozioro¿cu, do¶æ korzystne (np. dla kariery politycznej i zawodowej), ale Jowisz w Raku spowoduje konieczno¶æ ofiary z³o¿onej na ³onie rodziny, po¶wiêcenia ma³¿eñstwa czy uk³adów rodzinnych.

Albo, dajmy na to, Jowisz w Pannie - trzeba bêdzie po¶wiêciæ jak±¶ inicjatywê, z czego¶ zrezygnowaæ; wymaga to pewnych ofiar.

12. Planeta maleficzna, silna przez sw± pozycjê, ale w z³ym aspekcie malefika, produkuje efekty niekorzystne. Choroby, nieszczê¶liwe wypadki, zmiany sytuacji. Ale walka z tymi tendencjami nastêpuje natychmiast - aspekt taki jest bardzo energetyzuj±cy.

Jest to konieczny wstrz±s, ¿eby pobudziæ do dzia³ania. Zmiany zachodz±ce w ¿yciu s±dzi siê g³ównie w/g malefika rozwijaj±cego aspekt. Kwadratura i opozycja bywa niekiedy energetyzuj±ca. Nie musi zapowiadaæ tylko nieszczê¶cia. Czasem jest konieczna, ¿eby zmusiæ cz³owieka do wiêkszego wysi³ku, ¿eby zmieni³ tryb ¿ycia, poprawi³ siê.

S±dzimy o tym g³ównie z tej planety, która jest silniejsza przez pozycjê np. Saturn w Kozioro¿cu w kwadraturze Marsa w Baranie. Obie planety bardzo silne przez pozycjê. W takim przypadku s±dzimy w/g planety wiêkszej i ciê¿szej, czyli Saturna. Natomiast odpór na nieszczê¶cie czy wypadek i korzy¶ci jakie z tego p³yn± s±dzi siê z malefika, który otrzymuje aspekt (w tym wypadku z Marsa).

Kiedy pozycja drugiego malefika jest wyra¼nie z³a (Saturn w Kozioro¿cu a Mars w Raku), wówczas taka sytuacja jest bardzo trwa³a i ciê¿ka do zmiany.

13. Malefik w z³ej pozycji i aspekcie z innym malefikiem produkuje wypadki, katastrofy, ruinê, ¶mieræ. Efekt ten zawsze jest okrutnie bolesny. Sa to ostateczne k³opoty.

Oczywi¶cie je¿eli jest to rzeczywi¶cie z³a pozycja. W tym wypadku np. Mars w Wadze, Raku lub Byku, Saturn w Lwie, Raku jest szczególnie z³o¶liwy. Inne malefiki takie jak Uran, Neptun czy Pluton nie dzia³aj± a¿ tak tragicznie.

14. Dyspozytor planety, która otrzymuje aspekt odgrywa zawsze wielk± rolê, ale dopiero drugoplanow± - po planecie aspektuj±cej.

Znowu wróæmy do sytuacji Marsa w Raku, Saturn w Kozioro¿cu. Dyspozytorem Saturna jest Saturn, natomiast Mars w Raku jest dysponowany przez Ksiê¿yc. Dlatego najpierw musimy rozpatrzeæ opozycjê Marsa z Saturnem, a dopiero potem to, ¿e dysponuje nim Ksiê¿yc i jak on jest po³o¿ony w horoskopie. Tutaj Ksiê¿yc niejako szlifuje, okre¶la do koñca, mówi o dalszych skutkach dzia³aj±cego aspektu.

15. Punktem wyj¶cia dedukcyjnego jest zawsze planeta aspektowana. To ona w³a¶nie ma ró¿ne znaczenia zale¿nie od aspektu, okre¶laj±c przede wszystkim sposób reakcji na aspekt.

W astrologii predykcyjnej poszukujemy odpowiedzi na pytanie: je¿eli nast±pi jakie¶ zdarzenie, to jak W³H zareaguje na to. Sposób reakcji bêdzie okre¶la³, czy cz³owiek w ogóle bêdzie to uwa¿a³ za wydarzenie. G³ównie okre¶la to ta planeta, która jest ciê¿sza i wiêksza, natomiast ta, która j± aspektuje, okre¶la istnienie warunków korzystnych lub niekorzystnych, zale¿nie od aspektu.

16. Z dwóch planet aspektuj±cych jak±¶ jedn± planetê, wiêksze znaczenie ma ta, która jest silniejsza przez sw± pozycjê.

17. Z dwóch planet aspektuj±cych jedn± planetê, z których jedna jest malefikiem, a druga benefikiem - silniejszy jest zawsze malefik. Benefik dzia³a zawsze na drugim planie, amortyzuj±c co najwy¿ej wp³ywy z³e.

Np. S³oñce w koniunkcji z Wenus i opozycji Saturna. Nawet trygon Ksiê¿yca nie pomo¿e, gdy jest opozycja Saturna. Ten trygon najwy¿ej zamortyzuje, da sposób wybrniêcia z sytuacji, umo¿liwi co¶, ale opozycja Saturna zrobi swoje.

18. Przy zachowaniu równych proporcji si³y (przez pozycjê planet) - np. dwie planety w jednakowym upadku Wenus w Baranie, Mars w Wadze w opozycji, rozwa¿amy si³ê planety poprzez si³ê aspektu. Najsilniejsza jest koniunkcja, potem opozycja, nastêpnie trygon, kwadratura, sekstyl i ma³e aspekty (ma³e s± wszystkie jednakowo silne). Dopiero wtedy rozwa¿amy si³ê aspektu.

Zanim przejdziemy do nastêpnych regu³, trzeba okre¶liæ dwie g³ówne zasady astrologii, które stanowi± fundament interpretacji astrologicznej.

1. Domy odpowiadaj± znakom zodiaku w swym porz±dku numerycznym.

Czyli: je¿eli Wenus w D.I w Byku to jest ona jednocze¶nie w Byku i w Baranie. Z tym, ¿e jest w Byku przede wszystkim. A przez to, ¿e jest w D.I dodaje jej to inicjatywy, niecierpliwo¶ci. To j± te¿ okre¶la, nie na pierwszym planie. Wa¿niejsze jest bowiem po³o¿enie zodiakalne. W astrologi horarnej - odwrotnie. Wa¿niejsze jest po³o¿enie w domu, a dopiero potem w znaku.

2. Ka¿da planeta usytuowana poza swym domicilium (strefa panowania planety) wnosi do domu, w którym siê znajduje:

a/ w³a¶ciw± sobie charakterystykê

b/ charakterystykê znaku, którym w³ada.

Np. Wenus w Pannie i D.IV, a wiêc do D.IV wnosi cechy Byka i Wagi, bo tymi strefami w³ada. Czyli wnosi do D.IV sprawy finansowe i kontraktów (ma³¿eñskich, partnerskich, stosunków miêdzyludzkich).

Ka¿da planeta wnosi równie¿ do domu, w którym siê znajduje, charakter znaków, którymi w³ada w/g porz±dku numerycznego domów. Czyli Wenus w Pannie w D.IV wnosi do znaku Panny, a jednocze¶nie te¿ do D.IV charakter D.II i VII. Pozornie sprawê nam to bardzo komplikuje, ale w interpretacji bardzo siê przydaje.

19. Nie nale¿y myliæ domicilium planety ze znakiem zajmowanym przez planetê, gdy¿ jej po³o¿enie tutaj jest akcydentalne.

Np. Wenus w Bli¼niêtach w D.IX. To nie znaczy, ¿e w³ada ona D.IX. Ona w³ada tylko tymi domami, na których szczycie znajduje siê znak Byka i Wagi. Tutaj znajduje siê tylko przypadkiem i jest dysponowana przez Merkurego i nie ma si³y w³adania danym domem. Ona ma tutaj tylko na chwilê wnie¶æ pewien wp³yw, ale bierze on siê z jej stref dzia³ania. Naj³atwiej wyobraziæ to sobie na przyk³adzie haftu: sygnifikator taki jak Wenus - to ig³a. Je¿eli teraz przyczepimy do niej pewne znaczenie (jak nitkê), to snujemy w±tek. Wenus pojawi³a siê ze znaku Byka, znalaz³a siê w znaku Bli¼ni±t, wiêc przeci±gniemy j± do Wagi. I robi±c taki ruch otrzymamy jaki¶ deseñ.

20. Sygnifikatorem szczegó³owym jakiej¶ dziedziny interpretacji jest planeta rz±dz±ca domem zwi±zanym z ta dziedzin±.


21. Ka¿da dziedzina interpretacji ma ró¿ne sygnifikatory. Sygnifikatorami tymi s±:

a / planeta , która rz±dzi danym domem

b / planety znajduj±ce siê w tym domu

c / sygnifikatory ogólne, którymi s± planety i znaki

I tak w szczególno¶ci :

Osoba, której stawiamy horoskop - jest sygnifikowana przez w³adcê ASC, jego dyspozytora i planety znajduj±ce siê w D.I.

Zdrowie osoby, której robimy horoskop sygnifikowane s±:

choroby zaka¼ne, wywo³ane niew³a¶ciwym trybem ¿ycia, wywo³ane czynnikami zewnêtrznymi (np. rana postrza³owa), ale takie które szybko mijaj± i po wizycie u lekarza leczone s± w domu, s± sygnifikowane przez D.VI, g³ównie przez planetê w³adaj±c± znakiem na szczycie D.VI.

choroby chroniczne, np. parali¿, czy choroby te¿ wymagaj±ce d³ugiego leczenia w szpitalu, sygnifikowane s± przez D.XII.

Sygnifikator w D.VI nie daje powa¿nych objawów chorobowych.

W D.XII - choroba jest sprawa trudna do wyleczenia. W D.VII -choroby ¶miertelne.

O tych sprawach mówi± nam planety w³adaj±ce tymi domami i znajduj±ce siê w tych domach. W D.VI s± jeszcze takie dolegliwo¶ci jak przemêczenie, krótkie przeziêbienia. W D.XII - wywo³uj±ce kalectwo i powoduj±ce ograniczenie przy poruszaniu siê po ¶wiecie.

Sygnifikatorem finansów, a g³ównie pieniêdzy zarobionych w³asnym wysi³kiem jest planeta w³adaj±ca znakiem na szczycie D.II. W D.VIII - spadki, darowizny, d³ugi zaci±gane w banku itd. W D.X - pieni±dze czerpane z wykonywanej profesji, czy z tytu³u funkcji spo³ecznej: W³H ju¿ nie zarabia pieniêdzy, otrzymuje je za swoje by³e zas³ugi, dostaje od spo³eczeñstwa; oraz wolne zawody - kiedy cz³owiek pracuje z powo³ania (arty¶ci, pisarze, poeci, malarze, muzycy).

Natomiast D.VI mówi o zatrudnieniu i te¿ ma jaki¶ zwi±zek z pieniêdzmi. W D.V s± pieni±dze czerpane ze spekulacji na gie³dzie, gier hazardowych, hobby, przyjemno¶ci, prowadzenia domów gry, kin, restauracji i teatrów, agencji towarzyskich.

Sprawy sentymentalne - s± do¶æ trudne do rozró¿nienia, bo ludzie nieraz myl± pojêcia ? D.V mówi o afektach, o ¿yciu uczuciowym; planeta w³adaj±ca D.V mówi o budzeniu siê uczucia, niezale¿nie od pó¼niejszego przebiegu wydarzeñ. Z D.V i XII zawsze zwi±zany jest afekt; w D.XII s± sprawy prywatne, to co W³H uwa¿a za ¶cis³± tajemnicê prywatn±, a mi³o¶æ ma równie¿ i takie oblicze. Oczywi¶cie mog± to byæ zdrady ma³¿eñskie, ale niekoniecznie...

W D.VII s± kontrakty, umowy.

Przyjaciele s± w D.XI, jest to dom osób, które pomagaj± nam realizowaæ nasze zamiary; nale¿y byæ przytomnym, ¿e ludzie, którzy chc± wys³uchaæ W³H i pomóc mu w realizacji celów postrzegani s± jako przyjaciele.

Wrogowie s± sygnifikowani przez D.XII i VII.

W D.VII s± wrogowie jawni, przeciwnicy, pieniacze, kontestatorzy. Natomiast w D.XII s± wrogowie utajeni, osoby wredne, udaj±ce przyjació³.

Rodzeñstwo m³odsze - D. III, V, VII itd., starsze D.XI,IX,VII itd. (ka¿da brzemienno¶æ matki).

Wszelkie przeniesienia, zmiany miejsca pobytu, przeprowadzki, krótkie podró¿e, wycieczki sygnifikowane s± przez D.III, natomiast dalsze (powy¿ej 350 km od miejsca zamieszkania i/lub trwaj±ce ponad miesi±c) podró¿e, w tym zagraniczne przez D.IX.

Rodzice: ojca sygnifikuje D.IV, matkê D.X.

O wiele wa¿niejsze od szczegó³owych s± sygnifikatory ogólne, bez których nie dokona siê ¿adnej porz±dnej interpretacji. Oto gar¶æ lu¼nych, aczkolwiek istotnych uwag na temat sygnifikatorów ogólnych:

Finanse czyli zazwyczaj D.II ? sygnifikowany s± g³ównie przez Wenus, Jowisza i Ksiê¿yc. Pozycja Wenus w horoskopie sygnifikuje ogólnie: gdzie, na jakim polu cz³owiek poszukuje relacji zapewniaj±cych mu utrzymanie. Jowisz sygnifikuje w³a¶ciwie sytuacjê ¿yciow±, nasze znaczenie spo³eczne osi±gniête przez dobra materialne, honory i zaszczyty spo³eczne. Natomiast Ksiê¿yc przez handel i inne zawody, np. lekarza, gdy¿ chodzi tu o relacjê z obcymi lud¼mi, z klientel±. Jowisz i Ksiê¿yc w dobrym aspekcie w horoskopie urodzeniowym sprzyjaj± bogactwu, zale¿nie od mocy po³o¿enia tych planet, z tym, ¿e najbardziej sprzyjaj± dopiero na staro¶æ.

Sygnifikatory D.III: drobne zmiany miejsca pobytu i ¶rodki lokomocji u¿ywane do tego celu to Merkury i Ksiê¿yc. Natomiast samochód, samolot i wszelkie nowoczesne ¶rodki komunikacji - Uran. Znak Wodnika równie¿, bo symbolizuje on kolej ¿elazn±, telekomunikacjê, nowoczesne ¶rodki ³±czno¶ci, fale radiowe.

Ojca czyli D.IV sygnifikuje S³oñce przy urodzeniu dziennym, Saturn przy urodzeniu nocnym. Przy urodzeniu nocnym S³once sygnifikuje dziadka. Odwrotnie, kiedy S³oñce jest u góry horoskopu. [Z jednym wyj±tkiem: bywa ¿e ojciec jest wyj±tkowo stary - wtedy mo¿e go sygnifikowaæ Saturn ale ³±cznie ze S³oñcem

Poza tym Saturn sygnifikuje koniec ¿ycia, okre¶la warunki ¿ycia przed ¶mierci±, poza tym do¶wiadczenie ¿yciowe, sposób wyci±gania wniosków z tego do¶wiadczenia, wykszta³cenie, erudycjê ¿yciow± i mo¿liwo¶æ przekazywania wiedzy i do¶wiadczenia innym. Poza tym sygnifikuje nieruchomo¶ci posiadane na w³asno¶æ, w³asny dom na wsi, ziemiê, kapita³ i... precyzyjnie opisuje miejsce grobu i jego wygl±d.

Tam gdzie mowa o rado¶ciach i rozrywkach czyli D.V to przede wszystkim S³oñce i Wenus. S³oñce wszystko o¶wietla i rozwesela, Wenus to uczucia itd.; z tym, ¿e S³oñce to bardziej spektakle, teatr, luksus, kawiarnia, restauracja, bale; Wenus mi³o¶æ, sztuka, kokieteria, (zawsze konsultujemy siê z Wenus dla zrozumienia sposobu u¿ywanego do uwodzenia innych), stosowne ozdoby, dekoracje, kamufla¿e itd.

Ksiê¿yc natomiast opisuje zwi±zki sentymentalne; s± zazwyczaj do¶æ pospolite, czêsto lekcewa¿one, a jednak zmieniaj± siê w uczuciowe. W³a¶nie Ksiê¿yc opisuje nasze przywi±zania.

Uran równie¿ symbolizuje przyja¼nie, wolne zwi±zki burzliwie siê uk³adaj±ce, zw³aszcza je¿eli dysponowany jest przez Wenus, albo w silnym aspekcie Wenus. Uran ma w sobie tê spontaniczno¶æ, która bardzo wielu ludzi nêci, a jest ni± romantyczna mi³o¶æ od pierwszego wejrzenia.

D.VI: je¶li jest tam Saturn lub jest w³adc± tego domu, to choroby nabyte, które staj± siê chroniczne. Gor±czka, zapalenia i z³amania - Mars; ¶rodki lecz±ce - zawsze Merkury.

Ma³¿eñstwo czyli D.VII u mê¿czyzn sygnifikowane jest przez Ksiê¿yc i Wenus, a u kobiet przez S³oñce i Marsa. Wszelka otwarta wojna, jawni wrogowie, konflikty - to Mars. Procesy prawne to Merkury i Jowisz. Merkury raczej cywilne i orzeczenia s±dowe, Jowisz raczej procesy karne.

¦mieræ czyli D.VIII ma analogiê do Plutona i Saturna. Saturn wszystko koñczy, Pluton - rozk³ada. Spadek natomiast i wszelkie zaci±gania d³ugów s± zwi±zane z Saturnem.

D³ugie podró¿e czyli D.IX morskie sygnifikowane s± przez Ksiê¿yc i Neptuna, dokonywane po l±dzie przez S³oñce i Merkurego, a samolotem przez Urana. Spekulacje filozoficzne, religijne, nauki wy¿sze, sztuki piêkne - sygnifikowane s± przez Jowisza. Nasza wyobra¼nia - przez Ksiê¿yc, nasze marzenia - przez Neptuna, kultura intelektualna danego cz³owieka - przez Merkurego. Natomiast rozwój duchowy równie¿ uzale¿niony jest od Neptuna. Ciekawo¶æ naukowa, penetracja, inwencja twórcza - to Uran. Ciekawo¶æ psychiczna, intuicja, dar profetyczny , podró¿e astralne, medytacje - to Neptun. Astrologia - Uran, Pluton i Neptun

Matka czyli te¿ D.X sygnifikowana jest zawsze przez Ksiê¿yc przy urodzeniu nocnym, a przy urodzeniu dziennym przez Wenus. Natomiast tam, gdzie chodzi o nasz autorytet, renomê posiadan± w spo³eczeñstwie, sukcesy w karierze - S³oñce. Wszelkie zaszczyty, dyplomy, nagrody - Jowisz, sukcesy towarzyskie, socjalne, popularno¶æ artystyczna - Wenus.

Wiernych przyjació³ czyli D.XI sygnifikuje zawsze Jowisz. Mo¿na w ogóle nie rozpatrywaæ domu 11 a po dobrych aspektach Jowisza zorientowaæ siê, ¿e cz³owiek ma wsparcie i protekcjê. Natomiast tam, gdzie przyja¼ñ zamienia siê w mi³o¶æ bezinteresown± - to Wenus.

Choroby chroniczne, przewlek³e czyli D.XII sygnifikuje Saturn,. Wiêzienie, tajnych wrogów - równie¿ Saturn, natomiast zainteresowania okultystyczne i nauka okultyzmu sygnifikowane s± przez Ksiê¿yc. Satanizm - Pluton

Ludzie w zwi±zkach ma³¿eñskich sygnifikowani s± przez Jowisza. Dlatego Jowisz w Wadze oznacza zazwyczaj kilka ma³¿eñstw, zawsze wiêcej ni¿ jedno, je¶li nawet to drugie jest bigami± albo konkubinatem. Mê¿atka - Ksiê¿yc.

Wenus w horoskopie mêskim sygnifikuje kochankê, Ksiê¿yc -ma³¿onkê.

Kap³ani, wa¿ni urzêdnicy pañstwowi, protektorzy, opiekunowie - Jowisz.

Piêkne kobiety, takie bardziej ozdobne - to Wenus.

Natomiast kobiety ciê¿ko do¶wiadczone przez los, spracowane, sp³akane, brzydkie ? Saturn; kobiety, które maj± ciê¿kie k³opoty - Wenus w Kozioro¿cu i czasami w Wodniku.

Marzyciele, hochsztaplerzy, ludzie niestali, wredni, zdradliwi - Neptun.

Orygina³owie, wybitni ekscentrycy, wybitni okulty¶ci, ró¿d¿karze - Uran.

Satani¶ci, czartownicy, pomyleñcy - Pluton.

Pisarze, wychowawcy, intelektuali¶ci - Merkury.

¯o³nierze, sportowcy, si³acze, atleci - Mars.

22. Sygnifikatory graj± g³ówn± rolê w interpretacji.

S± one jak ig³a ci±gn±ca nitkê przy hafcie. Tak samo, za nimi pod±¿aæ ma nasza dedukcja.

23. Najpierw nale¿y dok³adnie ustaliæ, jak± dziedzinê chce siê interpretowaæ.

I zrozumieæ, ¿e ka¿da odpowiednio okre¶lona dziedzina jest zamkniêta w jednym z domów. Je¿eli omawiamy finanse, to ustalmy, o któr± czê¶æ tych finansów nam chodzi i tê interpretujmy.

24.Nale¿y ustaliæ sygnifikatory szczegó³owe i ogólne tej dziedziny. Zwracaæ nale¿y uwagê tylko na te sygnifikatory; starannie unikaæ mieszania sygnifikatorów tej dziedziny z sygnifikatorami dziedziny pokrewnej.

Takie pomieszanie jest najczêstsz± przyczyn± powa¿nych b³êdów interpretacji. Je¿eli na przyk³ad dziedzin± interpretowan± bêdzie ma³¿eñstwo, nale¿y obserwowaæ sygnifikatory szczegó³owe i ogólne D.VII i nie myliæ je z sygnifikatorami D.V.

26. Je¿eli sygnifikatory s± ju¿ wybrane zgodnie z 21 regu³± mo¿na je dok³adnie przeanalizowaæ:

a. zgodnie z ich w³asn± przyrodzon± natur±

b. zgodnie z sygnifikacj± domu, który zajmuj± w danym temacie

c. zgodnie ze znakiem, w którym siê znajduj±

d. zgodnie z moc± swej pozycji zodiakalnej

e. zgodnie z ich aspektami, które przy¶pieszaj±, przysparzaj± korzy¶ci b±d¼ te¿ s± niekorzystne

f. nale¿y obserwowaæ - jedn± po drugiej - planety aspektuj±ce sygnifikatory

Aby nie przeoczyæ jakiego¶ aspektu najlepiej nabraæ pewnego przyzwyczajenia: wodzenia okiem wko³o horoskopu, poczynaj±c od wybranego sygnifikatora; i przechodz±c przez wszystkie planety wracamy do danego sygnifikatora; to jest w³a¶nie owo haftowanie w horoskopie.

g. trzeba notowaæ si³ê lub s³abo¶æ danego sygnifikatora, zgodnie z jego natur± oraz jego pozycj± w domu i znaku.

Im ciê¿sza planeta, tym ma wiêksze znaczenie w horoskopie. Najwa¿niejszy jest Jowisz i S³oñce. Aspekty do Jowisza i S³oñca nie zmieniaj± ich natury. Natomiast planety l¿ejsze zmieniaj± siê na skutek aspektów Jowisza i S³oñca. Ksiê¿yc natychmiast nabiera cech planety, która go aspektuje.

Planety s± najsilniejsze na szczycie znaków i domów. Im bardziej planeta odchodzi ze szczytu domu, tym bardziej s³abnie przez sw± pozycjê horoskopow±. Natomiast w znaku - jest silna przez ca³y znak. Najsilniejsza jest oczywi¶cie na pocz±tku znaku. Na trzy stopnie przed koñcem znaku jej pozycja zodiakalna s³abnie.


27. Os±dzenie horoskopu osi±ga siê w dwóch etapach:

   1. detaliczna analiza materia³u faktycznego wg dokumentacji; nale¿y drobiazgowo zapoznaæ z materia³em i wtedy dopiero mo¿emy uzyskaæ os±d analityczny.
   2. nale¿y ponownie dokonaæ ca³o¶ciowej rekonstrukcji materia³u a¿ do stadium syntezy.

Studium pierwszego etapu dokonywane jest metodycznie, krok po kroku.

Studium drugiego etapu dokonywane jest spontanicznie i koñczy s±d; tu ju¿ musi pomóc intuicja.

28. Nie nale¿y uwa¿aæ jakiej¶ szczególnej dziedziny analizowanej za oderwan± od tematu.

Uwa¿amy j± za oderwan± do momentu analizy. W momencie dokonywania syntezy musimy popatrzeæ znowu na ca³y horoskop. Trzeba j± zwi±zaæ z ca³o¶ci± horoskopu - dlatego potrzebna jest analiza pierwotna ogólna. Najpierw dokonujemy analizy ogólnej, potem przystêpujemy do analiz szczegó³owych i wracamy do analizy pierwotnej; podejmujemy decyzjê zgodnie z ni±.

29. Si³a i warto¶æ uzyskiwanej z horoskopu informacji powinna byæ zharmonizowana z analiz± pierwotn±.

31. Ka¿da planeta usytuowana w danym domu stanowi jego czê¶æ w interpretacji.

32. Ka¿da planeta usytuowana 5 stopni przed szczytem jakiego¶ domu stanowi czê¶æ domu, w którym siê znalaz³a oraz nastêpnego, na którego szczycie siê znalaz³a. Czyli nale¿y do interpretacji w obu domach.

33. Ka¿da dziedzina interpretacji powinna byæ rozwa¿ana w swym porz±dku hierarchicznym, czyli bior±c pod uwagê:

- dom, który reprezentuje dan± dziedzinê

- znak, który uzupe³nia sygnifikacjê

- planety, które animuj± sytuacjê, okre¶laj± niuanse sygnifikacji i okre¶laj± jej temat

Powstaje w ten sposób zbiorczy, ale konkretny obraz danej dziedziny.

34. Je¶li kilka planet znajduje siê w jednym domu, ich zbiorcza sygnifikacja oznaczona jest przez dom, w którym siê znajduj±. Wa¿no¶æ roli planet powinna byæ okre¶lana w nastêpuj±cym porz±dku:

- najwa¿niejszy jest w³adca domu, je¿eli znajduje siê w danym domu

- w³adca znaku grupuj±cego planety

- planeta po³o¿ona najbli¿ej szczytu domu

- planeta najsilniejsza przez sw± naturê (analogiczn± do danego domu)

- planeta wywy¿szona( w egzaltacji)

- planeta maj±ca jak±¶ analogiê z danym domem

W tym porz±dku zawsze mo¿na ustaliæ, która planeta jest najwa¿niejsza.

35. Planeta w z³ym aspekcie swego dyspozytora daje efekt szczególnie z³oczynny. Odwrotnie, je¶li chodzi o planetê w dobrym aspekcie swego dyspozytora. Daje ona efekt szczególnie dobroczynny.

36. Planeta w dobrym aspekcie planety znajduj±cej siê w recepcji mutualnej produkuje efekt szczególnie szczê¶liwy. Planeta w z³ym aspekcie planety w recepcji mutualnej produkuje efekty równie¿ beneficzne, nawet kwadratura i opozycja wtedy nie s± z³e, ale niedoskona³e, albo takie, z których d³ugo nie mo¿na skorzystaæ z jakich¶ powodów. Mo¿e byæ i tak, ¿e z³y aspekt trzeciej planety do tych dwóch niweluje efekt beneficzny. Jest to sytuacja nietrwa³a.

37. W temacie radykalnym stosuje siê w praktyce orb o¶miostopniowy oraz trzystopniowy dla ma³ych aspektów. W dyrekcjach natomiast jeden stopieñ. W pozosta³ych dyrekcjach, np. sekundarnych, aspekt musi byæ dok³adny.

38. Dla stwierdzenia zwi±zku pomiêdzy osobami w danym temacie nale¿y zwróciæ uwagê na aspekt z³y lub dobry.

Np. je¿eli sygnifikatorem danej osoby, przez wschodz±cy znak Lwa, jest S³oñce, to kwadratura Saturna do tego S³oñca, ju¿ sama w sobie, bêdzie sygnifikowaæ z³e zwi±zki z ojcem. Je¿eli do tego do³±czy siê Uran w³adaj±cy domem 7 - bêd± to z³e stosunki ma³¿eñskie, itd. Dobre aspekty w tym wypadku oznaczaj± dobre stosunki wzajemne.

39. S±d o naturze danego wydarzenia, wydedukowany z konfiguracji planetarnej radykalnej i z dyrekcji nie mo¿e byæ okre¶lony definitywnie, o ile nie jest trzykrotnie potwierdzony.

Czyli, przede wszystkim musi byæ sygnifikacja w horoskopie urodzeniowym, a pó¼niej jak±¶ metod±, czy w progresie, czy w solariuszu, czy w dyrekcjach symbolicznych znajdujemy analogiczny aspekt - dopiero wtedy co¶ mo¿na stwierdziæ na pewno. Pojedyncza sygnifikacja nie powinna byæ w ogóle brana pod uwagê - prowadzi do b³êdu.

40. Epoka wydarzenia zapowiadanego w temacie radykalnym jest odnajdywana przez dyrekcjê symboliczn± analogiczn± do pozycji radykalnej; np. wydarzenie wyznaczone przez Saturna w kwadraturze Marsa w temacie radykalnym zajdzie wtedy, gdy w dyrekcji symbolicznej Saturn dojdzie do pó³kwadratury Marsa (nie do pó³sekstylu, czy sekstylu).

41. Efekt aspektu sygnalizowanego przez temat radykalny zajdzie wtedy, gdy aspekt stanie siê ¶cis³y. Efekt ten mo¿e zaj¶æ w nowych warunkach i w dalszym czasie, gdy powstanie aspekt analogiczny; np. Neptun w opozycji Saturna odleg³y jest od ¶cis³ej opozycji o 7 stopni. Znaczy to, ¿e w 7 roku ¿ycia zajd± efekty tej opozycji, a nastêpnie gdy Neptun dojdzie do 135 stopnia czyli w 52 roku ¿ycia. Tak¿e i wtedy, gdy Saturn bêdzie 135 stopni od Neptuna. A wiêc 3 razy w ¿yciu mo¿e co¶ takiego siê wydarzyæ. Oczywi¶cie bada siê jeszcze wtedy i te nowe okoliczno¶ci, bo Neptun i Saturn zmieni³y po³o¿enie i to mo¿e zupe³nie inaczej zabarwiaæ ca³e wydarzenie, ale efekt bêdzie tak samo maleficzny.

42. Aspekt beneficzny w temacie radykalnym zachowuje wszystkie swe prerogatywy w dyrekcjach, nawet je¶li potem dochodzi w dyrekcjach do z³ego aspektu.

Tak samo z solariuszami, progresem i tranzytami. Je¿eli mamy S³oñce w trygonie Saturna, to ¿aden, nawet najgorszy aspekt Saturna do S³oñca nie zmieni tego trygonu w z³y. I opozycji Saturna do S³oñca nie nale¿y traktowaæ maleficznie. Zachodz±cy w dyrekcji symbolicznej z³y aspekt animuje i kondensuje wibracje konfiguracji radykalnej. Co najwy¿ej jakie¶ nieprzyjemne czy niekorzystne warunki do³±czaj± siê do korzystnego obrazu; np. Wenus w trygonie Marsa w temacie radykalnym; je¿eli przez dyrekcje Wenus dojdzie do opozycji Marsa nie nale¿y jej interpretowaæ maleficznie, ale raczej wg dobroczynnych w³a¶ciwo¶ci trygonu. Potem nale¿y poszukaæ, jak owo nowe po³o¿enie Wenus psuje te korzystne warunki i w czym przeszkadza.

43. Analogicznie jest w wypadkach aspektu maleficznego w temacie radykalnym.

Np. Saturn w opozycji Marsa. W dyrekcji Mars dochodzi do trygonu Saturna, ale nale¿y to interpretowaæ wg znaczenia opozycji. Potem trzeba zbadaæ, czy nowe po³o¿enie Marsa nie wnosi jakiego¶ korzystnego warunku, który móg³by byæ wykorzystany dla zwalczenia z³ego wp³ywu opozycji.

44. Aspekt beneficzny, czy maleficzny powstaj±cy przez dyrekcje miêdzy planetami, które nie maj± aspektu w temacie radykalnym realizuje tylko ma³o wa¿ne efekty. W³a¶ciwie powinien byæ pomijany. Uwa¿aæ jednak nale¿y na aspekt do dyspozytora, bo np. Saturn mo¿e nie mieæ aspektu Marsa, ale znajduje siê w Baranie i jest przez niego rz±dzony. Tote¿ doszed³szy do jakiegokolwiek aspektu Marsa dzia³a bardzo silnie. Dotyczy to równie¿ planet, które s± w recepcji mutualnej, chocia¿ nie ma miêdzy nimi aspektu. Dyrekcje miêdzy tymi planetami s± szczególnie silne.

45. Aspekt dobroczynny lub z³oczynny produkuje nie tylko wydarzenia w ¿yciu posiadacza horoskopu, ale równie¿ w ¿yciu jego otoczenia, rodziny itd.

Mo¿na to wydedukowaæ pos³uguj±c siê metod± domów derywacyjnych; np. Saturn w opozycji Marsa w 2 i 8 domu horoskopu, nie tylko sprowadz± powa¿ne trudno¶ci finansowe, lecz równie¿ zapowiadaj± przedwczesn± ¶mieræ wspó³ma³¿onka w³a¶ciciela horoskopu. S± sygnifikatorem ca³ego szeregu wypadków i nieszczê¶æ przez kolejne pokolenia rodziny, ciotek, wujów, znajomych, wrogów itd.

46. Data wydarzeñ zapowiadanych przez dyrekcje metod± domów derywacyjnych jest ustalana wg wieku w³a¶ciciela horoskopu.

47. Dom i znak zajêty przez malefika oznacza nie tylko organ czy czê¶æ cia³a atakowan± przez chorobê. Wyznacza te¿ dok³adny punkt w ciele. Pocz±tek znaku oznacza górn± czê¶æ, ¶rodkowa czê¶æ - centrum organu, a ostatnie stopnie doln±, czasami tyln± czê¶æ, zale¿y jak ten organ jest zbudowany. Domy i znaki parzyste oznaczaj± praw± stronê u mê¿czyzny, lew± - u kobiet. Domy i znaki nieparzyste oznaczaj± lew± stronê u mê¿czyzn, praw± u kobiet.

48. Merkury oznacza lekarza i ¶rodki farmakologiczne stosowane w chorobie.

St±d z po³o¿enia Merkurego mo¿na wydedukowaæ warto¶æ i dok³adno¶æ diagnozy lekarza, skuteczno¶æ stosowanej terapii i leków. Uran oznacza natomiast chirurga i skuteczno¶æ operacji. Trudno¶ci diagnostyczne najczê¶ciej powoduje Neptun oraz Pluton. Z tym, ¿e wp³yw Neptuna jest zwalczany homeopatycznie do¶æ ³atwo, Plutona natomiast nie.

49. Studium nad tematem radykalnym musi byæ przeprowadzone rygorystycznie, zanim przyst±pi siê do wyliczania dyrekcji, solariuszy itd.

Studium przesz³o¶ci powinno byæ zrobione bardzo skrupulatnie, zanim oceni siê tera¼niejszo¶æ i zacznie robiæ prognozê. W zasadzie nale¿a³oby bardzo dok³adnie przyzwyczaiæ umys³ do poznawania sygnifikacji planetarnych. Naj³atwiej osi±gn±æ to studiuj±c horoskop ze wzglêdu na weryfikowaln± przesz³o¶æ.

50. Astrologia racjonalna, w przeciwieñstwie do astrologii irracjonalnej czy humanistycznej, jest nauk± logiczn± i precyzyjn±.

Dla pewno¶ci i jasno¶ci s±du i dla praktyki, nie nale¿y zaciemniaæ jej okultyzmemi innymi, nieweryfikowalnymi praktykami, przynajmniej na pocz±tku.

51. Pouczaj±ce jest zbadaæ dobrze jeden temat zgodnie z regu³ami.

Prowadzi to do lepszych rezultatów ni¿ robienie stu horoskopów powierzchownie i niezgodnie z regu³ami. Subtelno¶æ i dok³adno¶æ s±du najlepiej wyrobiæ sobie przy studiowaniu przypadków typowych, a nie rzadkich i wyj±tkowych. Ka¿dy temat jest interesuj±cy, gdy¿ odzwierciedla ¿ycie. Je¿eli przyzwyczaiæ siê do interpretacji dowolnych tematów, ³atwo jest pó¼niej odró¿niæ wypadki typowe od nietypowych.

52. Na pocz±tku studiów astrologicznych najlepiej trzymaæ siê rygorystycznie regu³ i metody podanej na koñcu naszych rozwa¿añ.

53. Zawsze nale¿y mieæ na uwadze znaczenie symbolu, litery pisma astrologicznego. Trzeba dobrze rozumieæ symbole znaków i planet.

54. Dla os±dzania jakiej¶ dziedziny przez dyrekcje nale¿y uwzglêdniaæ sygnifikatorami tylko tej dziedziny. Np. ¿eby odszukaæ przez dyrekcje rok ¶mierci ojca nale¿y sprawdziæ dyrekcyjnie w³adcê D.VIII w stosunku do D.IV, który jest ASC ojca. Czyli chodzi nam o w³adcê D.XI tematu radykalnego, który sygnifikuje ¶mieræ ojca (nale¿y poruszyæ szczyt tego domu oraz planety, które siê w nim ewentualnie znalaz³y ).

55. Ka¿da z osób rodzeñstwa m³odszego jest oznaczona przez D.III, potem przez trzeci w stosunku do trzeciego, czyli V, VII itd.

56. Rodzeñstwo starsze jest oznaczone przez D.XI, IX, VII itd.

57.Ka¿de kolejne dziecko posiadacza horoskopu, nawet poronione, jest wyznaczone przez dom V, VII, IX. itd.

58.Ka¿da osoba ma³¿onka, czy ma³¿onki jest wyznaczona przez D. VII, nastêpna przez IX, XI itd. dla kolejnych ma³¿eñstw.

Chodzi tu o sprawê zawarcia kontraktu prawnego - to uwa¿amy za ma³¿eñstwo.

59.Poszukiwanie wp³ywu gwiazd sta³ych nie powinno byæ przedsiêbrane zanim siê - bardzo dok³adnie i skrupulatnie - nie przestudiuje konfiguracji domów, planet, znaków i aspektów.

To samo tyczy siê takich rzeczy jak dekanaty, punkty szczê¶cia czy inne wra¿liwe punkty horoskopu, czy np. zwyk³ych czu³ych stopni Zodiaku. Ale w interpretacji jest to tylko kropk± nad i; takie punkty s± jedynie czynnikiem dodatkowo znacz±cym.

60. Aby zreasumowaæ w/w wywody technika interpretacji wymaga :

1. g³êbokiej znajomo¶ci podstawowych elementów interpretacji

2. znajomo¶ci g³ównych zasad interpretacji

3. okre¶lania zasadniczych sygnifikatorow w³adcy horoskopu; sygnifikatorami w³adcy horoskopu nazywamy planetê w³adaj±c± ASC i planety znajduj±ce siê w Asc

4. okre¶lenia zasadniczych, szczególnie wêz³owych punktów ¿ycia

5. okre¶lenia najbardziej korzystnej i najbardziej niekorzystnej wibracji planetarnej oraz efektów wywo³ywanych przez ni±

6. dokonanie opisu fizycznego, charakteru, temperamentu, inklinacji, zdolno¶ci, ogólnych i szczególnych (okresowych, zwi±zanych z wiekiem) dyspozycji itd.

7. oceny zdrowia, hylegu, anarety, aphety itd. witalno¶ci; tendencji chorobowych, d³ugo¶ci ¿ycia, przyczyny ¶mierci (naturalne czy gwa³towne), ryzyka wypadków i operacji.

8. oceny finansów, stopnia osi±gniêæ, sposobów zarabiania pieniêdzy (spadki, spekulacje, inne ¼ród³a).

9. oceny sytuacji ¿yciowej; prognostyki ogólnej na ca³e ¿ycie; warunków spo³ecznych ¿ycia, mo¿liwo¶ci kariery, zwierzchników, osób podporz±dkowanych.

10. oceny ¿ycia uczuciowego; ma³¿eñstwa, ¿ycia rodzinnego, warunków ¿ycia rodzinnego.

11. okre¶lenie ilo¶ci dzieci, ich charakteru, temperamentu, dyspozycji zdolno¶ci, zdrowia, ich sytuacji ¿yciowej, ma³¿eñstwa itd.

12. oceny przyjació³ i znajomych, ich charakteru, temperamentu, dyspozycji

13. okre¶lenie wrogów jawnych i ukrytych, ich charakterów, dyspozycji, zawodu, itd.

14. oceny podró¿y krótkich i dalszych wod±, l±dem, powietrzem.

15. okre¶lenie rodzeñstwa, ich dyspozycji, charakteru, rodziny, dzieci itd.

16. nale¿y te¿ dok³adnie zanalizowaæ koniec ¿ycia, warunki przy koñcu ¿ycia.

przegrywanie kaset vhs w polsce http://komputeryursus.pl zwykłe żarówki wrocław